Złe wschody, czy raczej choroby siewek buraków?
Na większości plantacji widoczne są już wschody buraka cukrowego, jednakże na wielu polach nie są one zadowalające. Dlaczego?
Część plantatorów zasiała buraki zbyt wcześnie, w momencie, gdy gleba nie była jeszcze dostatecznie ogrzana, dlatego wschody były nierówne i przeciągały się w czasie.
Obserwując wschody zwróć uwagę na siewki i korzeń
Burak cukrowy jest rośliną bardzo podatną na działanie wielu organizmów chorobotwórczych, począwszy od fazy kiełkowania, aż po osiągnięcie dojrzałości technicznej i zbioru. Występowanie chorób uzależnione jest od fazy rozwojowej buraków, warunków atmosferycznych, stanu gleby i odporności na patogeny lub jej braku u danej odmiany. Najwcześniejsze zagrożenia wiążą się z porażeniami siewek przez choroby zgorzelowe.
Jak rozpoznać zgorzele siewek?
Zgorzel przedwschodowa – brak wschodów, zamarłe kiełki, gwałtowne czernienie i zamieranie siewek.
Zgorzel powschodowa – tzw. czarna nóżka – czernienie i nitkowatość podliścieniowej części siewki (zmiany chorobowe nigdy nie obejmują liścieni).
Nitkowatość – podliścieniowa części siewki staje się wodnista, brunatnieje, czernieje, siewki zamierają, porażenie w późniejszej fazie rozwoju powoduje charakterystyczne przewężenie na szyjce korzeniowej, tuż pod rozetą liściową.
Lepiej zapobiegać
Najskuteczniejszą walką ze zgorzelą siewek jest stworzenie optymalnych warunków kiełkowania i wzrostu młodych roślin, m.in. optymalny termin siewu, odpowiednia głębokość siewu, właściwe zmianowanie (siew buraków na tym samym polu co 3-4 lata), odpowiednie odchwaszczanie plantacji, a także unikanie gleb nadmiernie zawilgoconych.
Istotne jest nawożenie „pod korzeń”
Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na jesienne nawożenie fosforowo – potasowe, najlepiej w okresie przeprowadzenia uprawy podstawowej. Można również zastosować fosfor i potas wiosną, lecz trzeba to zrobić odpowiednio wcześniej (2-3 tygodnie przed siewem), aby uniknąć zasolenia gleby w strefie kiełkowania buraków. Najlepiej jest wówczas wprowadzić te pierwiastki w nawozach wieloskładnikowych tj. POLIFOSKA® 4, POLIFOSKA® 5, POLIFOSKA® 6, POLIFOSKA® 8, POLIFOSKA® M, POLIFOSKA® PETROPLON oraz POLIDAP®Zobacz produkt® i SÓL POTASOWA.
Zobacz też artykuł: Nawożenie buraka cukrowego cz. I i cz. II.