Jak zwalczyć chwasty w strączkach?

Drukuj
Udostępnij artykuł:
Autor: Elżbieta Łuczak
27 July 2015

Rośliny strączkowe ze względu na początkowy wolny wzrost są narażone na konkurencję ze strony chwastów. Plantacja, na której nie stosuje się skutecznych herbicydów jest skazana na bardzo silne zachwaszczenie, a w konsekwencji na bardzo niski plon i słabą jakość nasion.

Groch jest bardzo wrażliwy na zachwaszczenie wtórne

Chemiczną walkę z chwastami rozpoczynamy zaraz po siewie. Do zabiegów doglebowych w uprawie grochu możemy wykorzystać: linuron (Afalon Dyspersyjny i jego generyki), chlomazon (także łącznie z linuronem), pendimetalinę (w roku 2015 substancja ta nie ma rejestracji w roślinach bobowatych), bentazon (zwalcza głównie młode chwasty).

W bobiku szczególnie groźna jest komosa biała i samosiewy rzepaku

Gatunki tych chwastów zwalczamy tylko w fazie ich liścieni (do pierwszej pary liści właściwych) substancjami aktywnymi zawierającymi linuron. Można także stosować chlomazon, ale tylko w mieszaninach z Afalonem Dyspersyjnym, którego nie można stosować do pojedynczych zabiegów. Z kolei pendimetalinę w bobiku możemy stosować zarówno do zabiegów pojedynczych jak i łącznie z chlomazonem (jednak tylko z preparatem Command 480 EC).

Młode rośliny łubinu są szczególnie wrażliwe na konkurencję ze strony chwastów

Przez wiele lat jednym z zalecanych preparatów był Goltix 700 SC, a później Metron 700 SC, zawierające w swoim składzie metamitron. Obecnie Goltix nie ma rejestracji w łubinach, a Metron został całkowicie wycofany. Stosowanie linuronu jest ograniczone tylko do preparatu Linurex 500 SC, a mieszaninę pendimetaliny z chlomazonem można stosować tylko w łubinie żółtym. Łubin wąskolistny jest bardzo wrażliwy na chlomazon.