Jesienna walka z miotłą zbożową
Miotła jest jednym z najbardziej uciążliwych chwastów występujących w zbożach i wymaga systematycznego zwalczania. Kiełkuje i rozwija się nawet w niskich temperaturach (od 0°C). Preferuje gleby lekkie, piaszczyste, umiarkowanie wilgotne i ubogie w związki wapnia.
Występowanie miotły na plantacji to duże zagrożenie dla zbóż ozimych
Największe straty w plonach powodują rośliny rozwijające się jesienią – wydają kwiatostany z większą liczbą nasion (5000- 15000 szt.) niż wiosną (1000-8000 szt.). Dlatego podstawowym terminem zwalczania tego gatunku powinna być właśnie jesień. Miotły nie powinniśmy także lekceważyć w zasiewach zbóż jarych, gdyż niezwalczana zacznie się szybko rozprzestrzeniać.
Ekonomiczny próg szkodliwości to 10-15 roślin/m2
Masowe występowanie miotły w łanie pszenicy ozimej (około 150-200 roślin/m2) może ograniczyć jej plonowanie nawet do 60%.
Miotłę zwalczamy zarówno przed jak i powschodowo
Do jesiennych oprysków polecane są preparaty zawierające:
- diflufenikan – oprysk wykonujemy w fazie 2-3 liści pszenicy ozimej na chwasty znajdujące się we wczesnych fazach rozwojowych,
- chlorosulfuron – aplikujemy od początku fazy pierwszego liścia u zbóż do końca krzewienia, na miotłę w fazie do 3 liści,
- chlorotoluron – oprysk wykonujemy w fazie od 3 liści zbóż do wystąpienia przymrozków,
- pendimetalinę – stosujemy przed lub po wschodach rośliny uprawnej, na chwasty w fazie liścieni do 2 liści,
- prosulfokarb – zabieg wykonujemy od fazy szpilkowania do 3 liści zbóż,
- pinoksaden – stosujemy od fazy 1 liścia zbóż do zakończenia wegetacji,
- flupyrsulfuron metylowy – aplikujemy od fazy 1 liścia do końca jesiennej wegetacji.
Nowością na rynku w zwalczaniu miotły zbożowej jest Herbaflex 585 SC
W skład tego herbicydu wchodzi izoproturon oraz nowa substancja aktywna beflubutamid. Preparat ten można stosować od fazy 2 liści pszenicy do zakończenia wegetacji.