Ciepła i dość długa jesień z jaką mamy do czynienia w tym roku sprzyja występowaniu szkodników. Na plantacjach ozimin zwłaszcza tych wcześnie sianych oprócz mszyc widoczne są również objawy żerowania ploniarki zbożówki.
Szkodnik ten jest bardzo niebezpieczny w lata suche
Rok 2015 do takich właśnie należał. Ploniarka składa jaja na młodych liściach zbóż, a rozwijające się z nich larwy żerują na zawiązkach młodych liści. Uszkodzone rośliny mają żółty liść środkowy, który bardzo łatwo da się wyciągnąć.
Duże porażenie plantacji przez tego szkodnika powoduje znaczne straty w plonie
Największe straty dotyczą jęczmienia - jest to spadek plonu rzędu 10% na każdy 1% porażenia źdźbeł, a w przypadku pszenicy i żyta 3%.
Zabiegi chemiczne ograniczające populację szkodnika wykonujemy w okresie nalotu muchówek na plantację
Opryski insektycydowe wykonujemy zwykle od fazy pierwszego liścia do fazy trzeciego rozgałęzienia. W wielu przypadkach na taki zabieg jest już za późno. Szkodom wyrządzanym przez ploniarkę zbożówkę zapobiega również opóźnianie siewu zbóż ozimych oraz mechaniczne zabiegi uprawy roli (np. podorywka, orka).
Obecnie brak jest zarejestrowanych preparatów do zwalczania tego szkodnika
Nie mniej na ograniczenie występowania ploniarki zbożówki wpływają preparaty stosowane do zwalczania mszyc m.in. na bazie alfa-cypermetryny i deltametryny.