O efektywność działania środków ochrony roślin zwłaszcza tych stosowanych dolistnie w dużej mierze decyduje ilość substancji aktywnej, która wniknie do rośliny i dotrze do miejsca działania. Nie jest to jednak możliwe bez zatrzymania na powierzchni zwalczanych chwastów lub chronionych zbóż odpowiednio dużej ilości cieczy roboczej.
Skuteczność zabiegów ochrony roślin zależy od wielu czynników
Jedną z przyczyn słabego działania środków ochrony roślin może być nieodpowiednia jakość wody. Użycie do oprysku wody bogatej w sole mineralne wpływa niekorzystnie na większość herbicydów nalistnych (szczególnie na herbicydy sulfonylomocznikowe oraz te które zawierają glifosat, dikambę, 2,4-D, MCPA) np. powodując wytrącanie się poszczególnych składników roztworu.
Kiedy występują niekorzystne warunki do oprysku z pomocą przychodzą adiuwanty
Są to środki wspomagające działanie substancji czynnych zawartych w preparatach chemicznych oraz poprawiające właściwości użytkowe cieczy opryskowej. Nie niszczą chwastów, ani nie hamują ich rozwoju, ułatwiają jedynie wykonanie zabiegu i zwiększają jego skuteczność.
Dodatek adiuwanta do oprysku to same korzyści
Preparaty te mają wiele zalet, m.in.:
- zwiększają średnice aplikowanych kropel i zapobiegają rozpraszaniu substancji,
- zmniejszają napięcie powierzchniowe cieczy roboczej i tym samym umożliwiają równomierne pokrycie całej blaszki liścia oraz lepsze wnikanie do komórek,
- regulują pH cieczy roboczej zwiększając rozpuszczalność wielu herbicydów,
- tworząc powłokę na liściu ograniczają wyparowywanie i wymywanie cieczy,
- zapobiegają szybkiej krystalizacji preparatu na liściu.
Warto jednak pamiętać o tym, że źle dobrany wspomagacz może znacznie obniżyć działanie preparatu lub wzmóc go na tyle, iż spowoduje uszkodzenie rośliny uprawnej.