Larwy miniarek obecne na zbożach

Drukuj
Udostępnij artykuł:
Autor: Elżbieta Łuczak
4 July 2016

W tym roku szkodniki nie odpuszczają uprawom. Jako pierwsze atak przepuściły mszyce i skrzypionki, a obecnie na liściach widoczne są objawy żerowania miniarek. Są to drobne muchówki, które powszechnie występują w zbożach, na terenie całego kraju.

Ich szkodliwość jest znacznie mniejsza niż mszyc czy skrzypionek, jednak ich liczebność i szkodliwość z roku na rok powiększa się. Są one szczególnie niebezpieczne w przypadku zbóż jarych.

Samice składają jednorazowo po 20-30 jaj na górnej stronie liścia

Jaja składane są do małych wydrążonych dołeczków, które służą miniarkom do pobierania pokarmu. Wylęgłe larwy są przeźroczyste, bladozielone i mają robakowaty kształt. W ciągu roku zazwyczaj rozwijają się dwa pokolenia miniarek.

Szkodliwe są larwy odżywiają się miękiszem i drążące korytarze w liściach zbóż

Każda larwa uszkadza tylko jeden liść. Gdy na liściach stwierdzimy rozległe uszkodzenia w postaci tzw. “min” na chemiczną ochronę jest już za późno.

Próg ekonomicznej szkodliwości dla tego szkodnika to 20-30% uszkodzonej blaszki liściowej

Do walki z tymi szkodnikami wykorzystujemy insektycydy zarejestrowane przeciwko mszycom i skrzypionkom. Zabieg najlepiej wykonać po stwierdzeniu około 20% uszkodzenia blaszki liściowej, gdyż większe uszkodzenia mogą doprowadzić do zasychania liści i spowodować zakłócenia w dalszym prawidłowym rozwoju roślin.