Tantniś krzyżowiaczek – mały ale groźny
Na liściach rzepaku ozimego widać bardzo liczne, okrągłe lub nieregularnie powygryzane dziury. Jest to znak, że na plantacji żeruje tantniś krzyżowiaczek. Szkodnik pojawia się podczas ciepłej i suchej pogody, a w latach masowego pojawu potrafi spowodować znaczne szkody na plantacji.
Najgroźniejsze jest stadium larwalne
Tantniś krzyżowiaczek to motyl, który potrafi rozwinąć nawet 4 pokolenia w ciągu roku (liczba pokoleń zależy od temperatury powietrza). Szkodnik żeruje głównie na roślinach kapustnych. Larwy ostatniego pokolenia obserwuje się we wrześniu i w październiku i to one wyrządzają szkody w rzepaku ozimym, a żerowanie gąsienic może trwać około 3-4 tygodni.
Szkody widoczne są na liściach
Na spodniej stronie liścia rzepaku ozimego widnieją zielone, słabo owłosione gąsienice z czarną głową. Gąsienice zeskrobują dolną skórkę i miękisz liścia, pozostawiając nienaruszoną skórkę górną. Na powierzchni liścia widać nieregularne okienka z cieniutką skórką, która w miarę wzrostu liścia pęka, tworząc dziury w blaszce. Gąsienice mogą uszkodzić również wierzchołek wzrostu oraz liść sercowy.
Zwalczanie
Próg ekonomicznej szkodliwości w przypadku wystąpienia na plantacji tantnisia krzyżowiaczka to 1 gąsienica na jednej roślinie. Niestety nie ma obecnie żadnego zarejestrowanego insektycydu do zwalczania tego szkodnika. Preparaty zwalczające pchełki oraz gnatarza rzepakowca są skuteczne również w przypadku tantnisia.