Śmietka kiełkówka atakuje oziminy

Drukuj
Udostępnij artykuł:
Autor: Elżbieta Łuczak
19 October 2016

Na wschodzących plantacjach zbóż ozimych, zwłaszcza jęczmienia, pojawiły się pierwsze szkodniki. Oprócz mszyc do ataku przystąpiły także śmietki kiełkówki. Są to niewielkie muchówki, których larwy wyrządzają poważne szkody w uprawach polowych. Żerują nie tylko na zbożach, ale także na kukurydzy, ziemniaku, fasoli, grochu, buraku, ogórku i wielu innych roślinach.

 

Muchówki najczęściej zasiedlają uprawy założone na glebach bogatych w materię organiczną oraz nawożonych obornikiem

Rozkładająca się materia organiczna wabi dorosłe osobniki, które składają jaja i z których wylęgają się żarłoczne larwy. W ciągu roku szkodnik rozwija dwa lub trzy pokolenia, przy czym największe zagrożenie dla upraw rolniczych stanowi pokolenie jesienne, występujące na oziminach.

Larwy żerują na kiełkującym materiale siewnym i młodych roślinach

Na skutek żerowania śmietek ziarniaki zamierają, a w łanie pojawiają się puste place. Żerowanie na siewkach i młodych roślinach powoduje żółknięcie i zasychanie części wegetatywnych, a uszkodzenie stożków wzrostu prowadzi do zamierania roślin.

Zwalczanie najlepiej przeprowadzić w okresie nalotu szkodnika na plantacje

Termin ten przypada na ogół w okresie rozwoju pierwszych liści. Niestety obecnie nie ma zarejestrowanych środków chemicznych do ochrony roślin przed tym szkodnikiem. Możemy jedynie stosować metody agrotechniczne tj: płodozmian, izolacja przestrzenna, usuwanie chwastów, dokładne przyorywanie obornika czy opóźniony siew ozimin.