Jak odróżnić siewkę chwastu od rośliny uprawnej? Cz. II
Mak polny
Występowanie: gleby ciężkie, gliniaste, mady rzeczne, żyzne, wapienne. Jest rośliną azotolubną. Zachwaszcza głównie zboża ozime i rzepak, czasami jare i okopowe.
Siewki: pojawiają się jesienią i wiosną. Szczególnie groźne są te, które wzeszły jesienią, a ich siewki przezimowały.
Wygląd siewki: liścienie równowąskie, drobne, nitkowate, zaokrąglone lub lekko zaostrzone na szczycie. Pierwsze liście naprzeciwległe, owalne, pierzasto unerwione, całobrzegie, zaostrzone na szczycie. Trzeci i czwarty liść klinowaty, wydłużony, z bocznymi wcięciami na szczycie. Kolejne liście pierzastodzielne, owłosione, z sinawym nalotem pod spodem. U form ozimych liście zebrane w różyczkę.
Kwitnienie: od maja do początku sierpnia i na początku jesieni.
Rozprzestrzenianie: przez nasiona rozsiewane przez wiatr. Jedna roślina wytwarza średnio 10 tyś nasion.
Progi szkodliwości: 10 – 22 szt/m2.
Fiołek polny
Występowanie: gleby lekkie i ciężkie. Jest typowym chwastem zbożowym, ale można go spotkać w rzepakach, roślinach okopowych i w ogrodach warzywnych.
Siewki: pojawiają się jesienią i wiosną.
Wygląd siewki: liścienie jajowate, zaokrąglone w nasadzie, skośnie ścięte z obu stron, łukowato unerwione. pierwsze liście skrętoległe, okrągławojajowate, szeroko zaokrąglone na szczycie, z dwoma widocznymi wcięciami po bokach. Kolejne wyraźnie faliste, na dłuższych ogonkach, zaokrąglone na szczycie, u nasady sercowate, czasami krótko owłosione.
Kwitnienie: od maja do września.
Rozprzestrzenianie: przez nasiona. Jedna roślina wytwarza średnio 2,5 tyś nasion.
Progi szkodliwości: 25 szt/m2 – spadek plonu 5%, 100 szt./m2 – spadek plonu o 35%.
Przetacznik bluszczykowy
Występowanie: gleby lżejsze, zasobne w próchnicę i azot, można go spotkać także na glebach ciężkich utrzymanych w dobrej kulturze. Zachwaszcza większości upraw łanowych i szerokorzędowych.
Siewki: pojawiają się jesienią i wiosną.
Wygląd siewki: liścienie szerokoeliptyczne lub jajowate. Pierwsze liście naprzeciwległe, trójkątniejajowate z karbami po bokach, dalsze liście skrętoległe, pięcioklapowe. Ogonki i blaszki liściowe pokryte po obu stronach włoskami. Łodyżka obła, brunatnawa.
Kwitnienie: od marca do maja.
Rozprzestrzenianie: przez nasiona. Jedna roślina wytwarza średnio 200-300 nasion.
Progi szkodliwości: 10-15 szt./m2.
Rumian polny
Występowanie: wszystkie typy gleb od lekkich po ciężkie. Występuje w uprawach roślin okopowych, zbożowych, rzepaku, a nawet na trwałych użytkach zielonych.
Siewki: pojawiają się jesienią i wiosną.
Wygląd siewki: liścienie owalnoeliptyczne, siedzące, grube. Pierwsze liście naprzeciwległe, pojedynczo pierzastodzielne z dwoma parami lancetowatych liści, delikatnie owłosione z obu stron. Kolejne liście podwójnie pierzastodzielne. Łodyżka brunatnoczerwona.
Kwitnienie: od czerwca do października.
Rozprzestrzenianie: za pomocą niełupek. Jedna roślina wytwarza średnio 4 tyś nasion.
Progi szkodliwości: brak opracowanych.
CDN….