Żółte przebarwienia zbóż ozimych
Na niektórych plantacjach zbóż ozimych można zauważyć żółte przebarwienia liści. Mogą one mieć bardzo różne przyczyny. Aby poznać powód ich powstania powinniśmy po kolei rozpatrywać i odrzucać możliwe przyczyny ich powstania. Poniżej podaję kilka źródeł powstawania przebarwień na zbożach.
Jesienią przebarwienia mogą powstawać na skutek niedoborów pierwiastków, chorób, żerowania szkodników, stosowania herbicydów, a nawet złej agrotechniki
Niedobór azotu – równomierne żółknięcie od krawędzi starszych liści, młode pozostają zielone. Żółknięcie uwidacznia się od fazy 3-4 liści. Często występuje po intensywnych opadach.
Niedobór magnezu –przebarwienie starszych liści, począwszy od czubków, aż do ich całkowitego zżółknięcia. Nerwy pozostają zielone, a przez środek liścia biegnie zielony pas.
Niedobór manganu – rośliny rosnące na ścieżkach przejazdowych są zielone, a w łanie jaśniejsze (najczęściej szarozielone). Na starych i średnich liściach pojawiają się żółte plamy, najczęściej z objawami rynchosporiozy. Liście są bardzo podatne na złamania.
Mączniak prawdziwy – żółte całe pole lub większe place (zwłaszcza w miejscach zacienionych). Na górnej stronie liści widoczne poduszeczki grzyba, a między nimi rozjaśnienia (skutek braku chlorofilu).
Żerowanie ploniarki zbożówki – żółknące liście sercowe, które łatwo wyciągnąć. Objawy widoczne placowo od fazy 4 liści.
Diflufenikan, flurtamon – blednięcie od nasady starszych liści. Objawy wzmacnia nadmierna wilgoć i mróz.
Niedobór tlenu – żółknięcie od końców starszych liści, objawy widoczne na całej plantacji, znacznie silniejsze w ścieżkach przejazdowych i na uwrociach.
Podeszwa płużna, zbita w glebie słoma – żółknięcie całej powierzchni starszych liści.
Zbyt głęboki siew – żółknięcie liścieni zbóż od fazy 2-3 liści.
Siew zbyt płytki – silnie rozkrzewione i żółknące pojedyncze rośliny.
Umieszczanie podczas siewu nasion na powierzchni – rzędowo żółknące starsze i środkowe liście, żółknięcie rozpoczyna się od krawędzi i szczytu liścia.
Jak widać przyczyn żółknięcia zbóż może być wiele
Aby postawić właściwą diagnozę, która ochroni nasze przyszłe plony musimy bardzo dokładnie przyjrzeć się roślinom, przeanalizować możliwe przyczyny i dopiero wówczas szukać właściwego rozwiązania.