Wiosna zbliża się wielkimi krokami, czas więc na siew owsa. Spośród wszystkich zbóż jarych gatunek ten bardzo silnie reaguje na opóźnienie terminu siewu w każdym rejonie kraju, dlatego trzeba siać go jak najwcześniej, jak tylko pozwoli na to stan gleby. Jednak zanim wyjedziemy z siewnikiem powinniśmy rozważyć efektywne nawożenie tej rośliny.
Nawożenie azotem powinno być dostosowane do oczekiwanego plonu oraz możliwości stanowiska
Owies uprawiany na niskim poziomie agrotechniki (ekstensywnie) nie daje zbyt wysokich plonów, jednak odpowiednio prowadzona plantacja, racjonalnie nawożona i zasiana na glebach o wyższym poziomie kultury rolnej potrafi wydać zadowalający plon. Aby to osiągnąć rośliny owsa muszą mieć do dyspozycji wystarczającą ilość azotu, najlepiej żeby było on dostępny już od fazy 4 liścia (najpóźniej do początku krzewienia). Dlatego też najbardziej wskazane jest zastosowanie go na 7 – 10 dni przed siewem, a także dobre wymieszanie go z glebą.
Dawkę azotu można podzielić
Jeśli dawka N – ustalona wg potrzeb - nie przekracza 60 kg N/ha możemy ją wnieść w całości przedsiewnie. Natomiast większe lepiej jest podzielić na dwie części i wysiać 2⁄3 dawki przed siewem, a 1⁄3 w fazie strzelania w źdźbło. Azot zastosowany w I dawce przedsiewnie wpływa na liczbę kłosów w wiesze, z kolei II dawka poprawia produktywność liści oraz zwiększa zawartość białka w ziarnie. Zastosowanie azotu w późniejszym czasie może skutkować odmładzaniem się łanu i opóźnieniem dojrzewania słomy.
Jaki nawóz?
Najlepszymi nawozami azotowymi dla owsa są Zaksan®, Salmag®, POLIFOSKA® 21, Pulan®, Saletrosan®26, Saletrosan®30, RSM®, RSM®S, Salmag z siarką, a na glebach lżejszych przede wszystkim mocznik.pl®. Im lżejsza gleba tym większa dawka azotu w formie mocznika powinna być stosowana przedsiewnie.