Obecnie we wszystkich rejonach kraju rzepak jest w fazie pełni kwitnienia. Jest to okres wzmożonych obserwacji pól pod kątem wychwycenia nalotów szkodników łuszczynowych: pryszczarka kapustnika i chowacza podobnika. Zazwyczaj na plantacji jako pierwszy pojawia się chowacz podobnik. Następnie po wykształceniu się pierwszych łuszczyn, coraz liczniej występuje pryszczarek kapustnik.
Ich szkodliwość jest znacząca
Żerujący pryszczarek uszkadza nasiona i zanieczyszcza łuszczyny odchodami, które po pewnym czasie pękają, a nasiona osypują się powodując straty w plonie. Pryszczarek kapustnik ma znaczenie gospodarcze wyłącznie w powiązaniu z występowaniem chowacza podobnika, który żerując ułatwia samicom pryszczarka składanie jaj w łuszczynach (otwór wydrążony w łuszczynie przez chowacza podobnika jest wykorzystywany przez samice pryszczarka kapustnika do składania jaj). Jedna larwa chowacza podobnika niszczy do 5 nasion w łuszczynie. Uszkodzona łuszczyna pozostaje zamknięta, przedwcześnie żółknie i jest lekko zdeformowana. Zniszczone przez larwy rośliny, mogą być w znacznym stopniu porażane przez choroby grzybowe.
Zabieg w momencie, gdy opadną pierwsze płatki
Szkodniki łuszczynowe występują najczęściej w okresie opadania płatków kwiatowych rzepaku i po wykształceniu się pierwszych łuszczyn. Zabieg insektycydowy możemy zatem wykonać łącznie z zabiegiem fungicydowym „na płatka” (zwalczającym zgniliznę twardzikową oraz czerń krzyżowych), oczywiście po wcześniejszym zaobserwowaniu szkodników na plantacji oraz stwierdzeniu przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości.
Progi ekonomicznej szkodliwości
Próg ekonomicznej szkodliwości dla pryszczarka:
- podczas słabego wystąpienia chowacza podobnika 1 owad na 1 roślinę
- podczas licznego wystąpienia chowacza podobnika 1 owad na 3 – 4 rośliny
Próg ekonomicznej szkodliwości dla chowacza:
- w przypadku słabego wystąpienia pryszczarka kapustnika 1 chrząszcz na 1 roślinie,
- w przypadku licznego wystąpienia pryszczarka kapustnika 1 chrząszcz na 2 roślinach.