W wielu rejonach kraju pola pokryte są w mniejszym lub większym stopniu okrywą śnieżną. Jest to jak najbardziej pożądane zjawisko o tej porze roku, jednak zbyt długo zalegający śnieg może stanowić sprzyjające warunki do rozwoju pleśni śniegowej u zbóż ozimych.
Sprzyjające warunki to gęste plantacje i okrywa śniegowa
Porażenie roślin pleśnią śniegową występuje już w okresie jesiennym, najczęściej na wybujałych, gęstych i silnie rozkrzewionych plantacjach, wówczas zainfekowane zostają dolne liście zbóż ozimych - najczęściej żyta, pszenicy oraz pszenżyta, a także traw. W okresie zimy zarówno warstwa śniegu, jak i obumierających pod nią liści stwarza idealne warunki do dalszego rozwoju sprawcy choroby i przy znacznym porażeniu, w okresie wczesno–wiosennym, może spowodować silne przerzedzenie roślin na plantacji.
Jak rozpoznać?
Po ustąpieniu okrywy śnieżnej na liściach widoczny jest białoróżowy nalot z grzybni i zarodników konidialnych. W miarę postępu choroby liście stają się chlorotyczne, szarobrązowe, pożółkłe lub zamarłe. Przy uszkodzeniu węzła krzewienia rośliny łatwo można wyciągnąć z ziemi, a całe rośliny stopniowo gniją i obumierają.
Skuteczna walka
Pleśń śniegową we wszystkich gatunkach zbóż można skutecznie ograniczyć uprawiając odmiany o większej odporności, wysiewając w optymalnym terminie dobrze oczyszczony i zaprawiony materiał siewny. Uszkodzone, osłabione i przerzedzone plantacje możemy wzmocnić wczesnowiosennym nawożeniem azotowym stosując nawozy tj. POLIFOSKA®21, POLIFOSKA®START, POLIDAP®Light.