Na Opolszczyźnie żniwa w pełni. Wstępne szacunki plonów nie są jednak zadowalające, wręcz można powiedzieć że kiepskie, i ich jakość również. Co zatem zredukowało plony dobrze „zapowiadających się” upraw?
Susza bez wątpienia dotknęła wiele rejonów naszego kraju, lecz najgorsze szkody wyrządziły wysokie temperatury. W maju wg stacji meteorologicznej OODR spadło 65 mm deszczu, co znacznie poprawiło stan upraw po suchym kwietniu, jednak w czerwcu ilość opadów była bardzo niska (24,4 mm) i do tego doszły bardzo wysokie temperatury, które wpłynęły na przedwczesne zasychanie roślin oraz „uprażenie” nasion. Według szacunków plonowania przeprowadzanych w każdym z powiatów województwa opolskiego tegoroczne plony są niższe niż w latach o normalnym przebiegu warunków pogodowych.
Zboża ozime słabo plonują
Na polach, które wyglądały rokująco, i spodziewano się na nich rekordowych plonów jęczmień sypie o około 20% mniej. Średnio rolnicy zbierają od 55 do 70 dt/ha. Wynika to nie tylko z mniejszej ilości ziaren w kłosie, ale z mniejszej MTZ. Stan żyta i pszenżyta jest podobny, lecz rośliny te wcześniej zaczęły się kłosić i miały czas, aby dość dobrze wykształcić ziarno. W pszenicy ozimej sytuacja wygląda najgorzej. Pomimo wspaniałego wyglądu kłosów, ma ona poredukowane pięterka oraz zredukowaną liczbę ziarniaków. Rośliny są także przedwcześnie zaschnięte, a ziarno słabo wypełnione - spory jest w ziarnie udział ziarna drobnego tzw. pośladu. Średnio rolnicy zbierają 40 - 50 dt/ha pszenicy.
Niski plon rzepaku to efekt fali upałów
W tym sezonie na Opolszczyźnie rzepaki wyglądały bardzo dobrze, i takie zapowiadały się też plony. Jednak rzepak jest taką rośliną, która lubi zaskakiwać i dopóki nie zostanie skoszona, to nigdy nie wiadomo jaki plon wyda. I tak też jest w tym roku. Pomimo obiecującego wyglądu roślin, jej pokroju i obłuszczenia, plony są niskie, poniżej granicy opłacalności uprawy. Nasiona są drobniejsze niż w ubiegłych latach, ponieważ w tym sezonie rośliny nienaturalnie pozasychały na skutek występowania bardzo wysokich temperatur powietrza, nie nalewając nasion. MTN jest niska, co oczywiście przełożyło się na niskie jego plonowanie. Wydajność rzepaku jest zróżnicowana w zależności od rejonu województwa. Sypie średnio 20 dt/ha.