Jak prawidłowo pobrać próbkę glebową w celu określenia odczynu gleby?
Od 1 sierpnia ruszył ogólnopolski program środowiskowej regeneracji gleb przez wapnowanie, dzięki któremu rolnik może uzyskać dofinansowanie do wapnowania. Jednak każdy kto chciałby skorzystać z programu, przed złożeniem wniosku powinien zbadać odczyn gleby.
Pobierz próbkę i zbadaj pH
Dopłata do wapnowania przysługuje gospodarstwom rolnym o powierzchni użytków rolnych nieprzekraczającej 75 ha. Do programu zakwalifikują się działki, na których gleba ma odczyn ≤ 5,5. Aby zbadać pH gleby musimy prawidłowo pobrać próbkę z pola.
- Próbki należy pobierać w okresie pożniwnym lub wiosennym, jeszcze przed wysiewem nawozów. Pamiętajmy, że nadmiernie sucha gleba, lub bardzo zawilgocona nie jest miarodajnym materiałem na próbkę do analizy.
- Średnią próbkę pobieramy z powierzchni do 4 ha, czyli 20 próbek pierwotnych stanowi 1 próbka zbiorcza z powierzchni do 4 ha. Uśredniona próbka powinna ważyć około 0,5 kg.
- Próbkę należy przygotować oddzielnie dla każdej uprawy.
- Próbkę pobieramy laską glebową z warstwy gleby 0-20 cm.
- Nie powinniśmy pobierać gleby na obrzeżach pola do 5 m, w miejscach po stogach i kopcach, rowach, bruzdach, kretowiskach i żwirowiskach, w zagłębieniach i ostrych wzniesieniach terenu (w razie potrzeby z tych miejsc pobrać dodatkowe próbki).
- Próbki z opisem pola dokładnie zapakowane i opisane należy dostarczyć do akredytowanego laboratorium w zakresie analiz fizycznych, fizykochemicznych i chemicznych gleb – najlepiej do najbliższej Stacji Chemiczno-Rolniczej, w której jednocześnie uzyskuje się opinię o zalecanej dawce wapna oraz pomoc przy wypełnianiu wniosku o dopłatę do nawozu.