Zważywszy na nietypowe warunki pogodowe panujące w tym roku już od kilku dni, a mianowicie od 15 lutego możemy wjechać z nawozami azotowymi w pole, co jest bardzo istotne dla producentów rolnych.
Za oknem aura typowo wiosenna
Patrząc wstecz, w tym sezonie wegetacyjnym, mieliśmy długą i ciepłą jesień, niewielkie opady deszczu i śniegu oraz praktycznie brak „typowej” zimy. Przy tak wysokich temperaturach jak na tę porę roku, nic dziwnego, że rośliny praktycznie nie zahamowały wegetacji. Do tej pory pobrały one z gleby wszystkie dostępne składniki pokarmowe i od jakiegoś czasu „głodują”, co doskonale widoczne jest na plantacjach rzepaku ozimego. Taka sytuacja obliguje do szybszego wspomagania roślin azotem.
Zgodnie z dyrektywą azotanową, nawozy zawierające azot powinniśmy zacząć stosować dopiero od 1 marca, lecz w tym roku uwzględniając nietypowe warunki pogodowe oraz złą kondycję roślin Rada Ministrów podjęła decyzję o wyrażeniu zgody na stosowanie wszystkich nawozów zawierających azot od 15 lutego.
Od 15 lutego zgodnie z prawem
Rolnicy mogą stosować nawozy azotowe (w tym również naturalne) na gruntach ornych z uprawami ozimymi, uprawami trwałymi, uprawami wieloletnimi oraz na trwałych użytkach zielonych od 15 lutego, zgodnie z przepisami rozdziału 1.3 ust. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” tzw. programu azotanowego.
Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej pod adresem: http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/243.