W ostatnim czasie można zaobserwować znaczną aktywność szkodników na plantacji zbóż, a mianowicie skrzypionek, których larwy żerują na liściach. Najchętniej atakują zboża tj. pszenica, jęczmień, pszenżyto i owies, rzadziej żyto.
Szkodliwość skrzypionek
Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić zwłaszcza na liczne i żarłoczne larwy pojawiające się zazwyczaj na początku czerwca, żerujące na liściach. Ich szkodliwość polega na wyjadaniu tkanki miękiszowej pomiędzy nerwami, aż do dolnej skórki liścia. Larwy „zeskrobują” miękisz liścia, a dokładniej wyjadają górną skórkę i tkankę miękiszową, natomiast pozostająca dolna skórka zasycha i bieleje. Początkowo uszkodzenia widać na dolnych liściach, z czasem wędrują jednak ku górze, zagrażając tym samym zniszczeniu liścia flagowego. Szacuje się, że jedna larwa potrafi zniszczyć nawet 3,5 cm2 powierzchni liścia, co odpowiada 10 -ciu % liścia flagowego.
Zwalczyć możemy pyretroidami
Larwy możemy zwalczyć insektycydem po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości, a sygnałem do zabiegu jest :
- 1‑1,5 larwy na jednym źdźble (w przypadku zbóż ozimych)
- 0,5‑1 larwy na jednym źdźble (w przypadku zbóż jarych).
Do zwalczania skrzypionek nie ma zbyt wielu zarejestrowanych preparatów. Decydując się na zabieg, musimy zatem pamiętać o tym, że aby był on skuteczny, temperatura powietrza nie może przekraczać 20℃, co może być w najbliższym czasie utrudnione ze względu na poprawę pogody i nadchodzące upalne dni.