Nawozy naturalne i organiczne cenne dla roślin cz. 3

Drukuj
Udostępnij artykuł:
Autor: Elżbieta Łuczak
9 December 2021

Nawozy naturalne i organiczne działają kompleksowo na glebę, podnoszą żyzność poprzez wpływ na właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne.   

Próchnica  

Po wprowadzeniu nawozów naturalnych (obornik, gnojowica) i organicznych (kompost) stanowiących najwartościowsze źródło materii organicznej powstaje próchnica – podstawowy wskaźnik żyzności i produkcyjności gleby, która jest ważna w procesie tworzenia struktury gruzełkowatej. Działa jako lepiszcze strukturotwórcze, powodując sklejanie elementarnych cząstek w większe cząsteczki. Gruzełki tworzą luźne gąbczaste kompleksy, które dzięki porowatej strukturze wchłaniają wodę i substancje odżywcze, a ziemia jest lepiej natleniona. Struktura gruzełkowata gleby zapewnia sprawność warstwy ornej czyli stwarza korzystne warunki do kiełkowania nasion i prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego roślin.

Deficyt próchnicy w glebie

Skutkiem obniżenia zasobów próchnicy w glebie jest degradacja gleby wyrażająca się szeregiem niekorzystnych zmian we właściwościach fizycznych (np. struktura gleby), chemicznych (odczyn i zasobność w przyswajalne formy składników pokarmowych)  i biologicznych (zawartość próchnicy i aktywność mikroorganizmów).

Wpływ uprawianych roślin i stosowanych nawozów naturalnych oraz słomy na żyzność gleby wyrażają współczynniki reprodukcji i degradacji glebowej materii organicznej.

Roślina lub nawóz organiczny

Jednostka

Współczynniki reprodukcji (+) lub degradacji (-) dla gleb

lekkie

średnie

ciężkie

czarne ziemie

okopowe

1 ha

– 1,26

– 1,40

– 1,54

– 1,02

kukurydza

1 ha

– 1,12

– 1,15

– 1,22

– 0,91

zboża, oleiste

1 ha

– 0,49

– 0,53

– 0,56

– 0,38

strączkowe

1 ha

+ 0,32

+ 0,35

+ 0,38

+ 0,38

trawy w polu

1 ha

+ 0,95

+ 1,05

+ 1,16

+ 1,16

motylkowe, mieszanki

1 ha

+ 1,89

+ 1,96

+ 2,10

+ 2,10

obornik

10 t

+ 0,70

     

gnojowica

10 t

+ 0,28

     

słoma

10 t

+ 1,80

     

liście buraka

10 t

+ 1,4

     

Źródło: Kodeks Dobrej Praktyki Rolniczej, MRiRW i MŚ, 2002

Współczynniki reprodukcji (+) i degradacji (-) umożliwiają sporządzenie bilansu substancji organicznej w gospodarstwie dla przyjętego planu uprawy i nawożenia oraz jego modyfikację w przypadku ujemnego salda poprzez zastosowanie dodatkowego źródła substancji organicznej.

W płodozmianach bez uprawy roślin o dodatnim współczynniku reprodukcji glebowej materii organicznej jedynym sposobem na utrzymanie żyzności gleby (zawartości próchnicy) jest traktowanie plonów ubocznych jako nawozów organicznych oraz stosowanie nawozów naturalnych jak obornik czy gnojowica.