Znajomość zawartości azotu w glebie na danym polu jest niezwykle istotna, aby oszacować, ile dostępnego dla roślin składnika jest zmagazynowana w profilu glebowym. Taka informacja jest niezwykle cenna, gdyż pozwoli nam na ewentualne korekty pierwszej wiosennej dawki azotu w oziminach.
Oznaczenie ilości przyswajalnego N w glebie
Pogoda za oknem jest niezwykle zmienna, ale wygląda na to, że wkrótce ruszy wegetacja zbóż ozimych i rzepaku ozimego, stąd ważne jest, aby jeszcze przed tym terminem pobrać próbki gleby na zawartość przyswajalnego azotu w glebie, tzw. Nmin.
Próbki gleby do oznaczenia pobiera się właśnie teraz, czyli pod koniec lutego lub na początku marca z trzech lub dwóch warstw gleby: 0‑30, 30‑60 i 60‑90 cm. W praktyce rolniczej próbki zazwyczaj pobiera się z dwóch warstw gleby. Wówczas laską glebową pobiera się próbkę z warstwy 0‑30 cm, a następnie z tego samego otworu pobiera się jeszcze koleją, z warstwy głębszej 30‑60 cm. Pamiętajmy, żeby na polu dobrze oznaczyć każdą z nich, aby uniknąć pomyłek. Przy czym należy mieć ze sobą przygotowaną mapę lub szkic pola i oznaczać na nim każdorazowo pobraną próbkę, aby móc po otrzymaniu wyników przeanalizować sytuację na polu.
Nie przechowujemy próbek zbyt długo
Przy pobieraniu prób na Nmin problemem może być zamarznięta gleba - warto wybrać taki moment, kiedy gleba nie będzie głęboko przemarznięta. Ważne jest, aby pobranych próbek nie przechowywać w ciepłym pomieszczeniu i jak najszybciej dostarczyć (najlepiej w tym samym dniu) do najbliższego laboratorium. Jeśli jest to niemożliwe można je przetrzymać przez 24 godziny w lodówce w temperaturze 0‑4℃, lecz niezwłocznie w kolejnym dniu przewieźć do laboratorium. W ciągu 48 godzin od pobrania próby powinny zostać poddane analizie i oznaczeniu azotu w dwóch formach azotanowej N-NO3 i amonowej N-NH4. Tylko dobrze przygotowane i odpowiednio zabezpieczone próbki dadzą nam miarodajny wynik.
Czego należy unikać podczas pobierania próbek?
- pobierania zbyt dużej ilości gleby - wystarczy że próbka zbiorcza będzie ważyć około 0,5 kg,
- nie pobieramy próbek z uwroci oraz miejsc gdzie wcześniej składowane były nawozy,
- nie pobieramy prób glebowych bezpośrednio po nawożeniu pola, np. wczesną wiosną po zastosowaniu nawozów potasowych,
- ilość prób dostosowujemy do powierzchni pola - jedna próbka dotyczyć powinna pola nie większego niż 4 ha.