Soja jest rośliną, która dobrze reaguje na dokarmianie dolistne. Obecnie rośliny znajdują się w fazie początku kwitnienia, warto więc rozważyć dostarczenie im niezbędnych składników pokarmowych, gdyż o wielkości plonu soi decyduje dobra kondycja roślin w całym okresie wegetacji.
Molibden wpłynie na wysokość plonu
Molibden jest pierwiastkiem niezwykle ważnym w uprawie soi, gdyż wpływa on na prawidłowe wiązanie N2 (jest elementem strukturalnym kompleksu enzymatycznego nitrogenazy). Odpowiada za przyswajanie azotu oraz za powstawanie chlorofilu.
Dokarmianie soi molibdenem korzystnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego i namnażanie się brodawek korzeniowych (zwiększeniu ulega nie tylko ich liczba, ale również wielkość i aktywność) oraz zwiększenie liczby strąków i zawiązywanie nasion. Występowanie niedoboru w roślinach powoduje objawy zbliżone do niedoboru azotu. Dawka molibdenu w jednorazowym zabiegu dolistnym powinna wynosić 20‑40 g Mo/ha.
Cynk…
… jest kolejnym pierwiastkiem, który lubią rośliny soi. Cynk stymuluje syntezę białka biorącego udział w komunikacji roślin z bakteriami brodawkowatym oraz wpływa na zasiedlenie korzeni przez te bakterie, uczestniczy w produkcji auksyn decydujących o wzroście roślin. Brak odżywienia roślin cynkiem powoduje zahamowanie wzrostu korzeni, redukcję liczby brodawek, rozgałęzień, kwiatów oraz strąków.