Trudne warunki pogodowe występujące w okresie wiosennym powodują, że w ostatnich latach stawiamy bardziej na uprawę form ozimych, lub w przypadku gatunków, gdzie do tej pory nie było form ozimych, poszukujemy odmian przewódkowych lub właśnie ozimych. Od kilku lat na rynku dostępna jest ozima forma grochu, której wysiew w okresie jesiennym niesie za sobą wiele korzyści i może stanowić świetną alternatywę dla grochu jarego.
Jakich składników pokarmowych potrzebuje groch?
Przed siewem grochu ozimego poleca się nawożenie takimi pierwiastkami jak fosfor, potas, magnez i siarka. Przy przeciętnym plonie 4 t/ha groch pobiera około 60 kg/ha P2O5, 100160 kg/ha K20, 32 kg/ha MgO oraz 13 kg/ha S. Poziom składników pokarmowych dla grochu powinien być średni, a zastosowane przedsiewnie nawozy wieloskładnikowe tj. POLIFOSKA 6, POLIFOSKA 8, POLIFOSKA KRZEM, POLIFOSKA TYTAN powinny zabezpieczyć rośliny w niezbędne składniki pokarmowe. Warto rozważyć stosowanie górnych zakresów zalecanych dawek ze względu na możliwość wypłukania części fosforu i magnezu w okresie zimowym.
W przypadku stosowania azotu pod uprawę grochu ozimego pierwiastek ten powinien zostać ograniczony do minimum. Niewielka dawka startowa azotu pochodząca z nawozu wieloskładnikowego ma na celu jedynie pobudzić życie biologiczne w glebie. Należy pamiętać, że intensywne nawożenie azotowe jest dużym błędem i jest bardzo ryzykowne ponieważ powoduje zbyt duży przyrost masy zielonej, opóźnia kwitnienie, zawiązywanie i przyczynia się do nierównomiernego dojrzewania nasion.
Koniecznie zaprawić nasiona
Przed siewem zaleca się zaprawić nasiona zaprawą fungicydową. Ma to na celu ochronę kiełkujących nasion, a następnie siewek przed patogenami chorobotwórczymi, a także znacząco polepszy zdrowotność i kondycję roślin w okresie wczesnowiosennym.
Dodatkowo, nasiona tuż przed wysiewem warto zaszczepić preparatem biologicznym (np. Nitraginą), który zawiera specjalnie dopasowane szczepy symbiotycznych bakterii brodawkowych przygotowanych do zaprawienia nimi nasion, asymilujących azot atmosferyczny i dostarczających go w odpowiedniej formie roślinom. Nasiona zaprawiamy nitraginą na polach, gdzie wcześniej nie pojawiały się rośliny bobowate zaszczepione bakteriami, jeśli jednak od czasu do czasu pojawiały się one w zmianowaniu, szczepienie takie jest zbędne, ponieważ bakterie namnożyły się i wcześniej zasiedliły glebę.