Wybór odpowiedniej wysokoplennej odpornej na choroby odmiany jęczmienia jarego do siewu nie jest łatwy, szczególnie gdy mamy całą gamę odmian na rynku. Istotnym źródłem dobrej i sprawdzonej informacji o danej odmianie są Listy Odmian Zalecanych do uprawy w danym województwie tworzone na podstawie wyników badań porejestrowych COBORU.
Duży wybór odmian dostępnych na rynku
Przed nami siewy jęczmienia jarego oraz wybór odmiany do siewu. Obecnie w Krajowym rejestrze odmian zarejestrowanych jest 76 odmian jęczmienia jarego, w tym 19 typu browarnego i 57 pastewnego (w tym 1 nieoplewiona).
Pomocą przy wyborze właściwej odmiany mogą służyć Listy Odmian Zalecanych do uprawy na obszarze województwa. Znajdują się na nich najlepiej plonujące odmiany w województwie. Odmiany te zostały przebadane w warunkach występujących w danym regionie, co jest bardzo istotne biorąc pod uwagę różnorodność glebową i klimatyczną w naszym kraju. Stwierdzona w czasie badań Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO) duża wartość tych odmian daje większą gwarancję uzyskania lepszych efektów gospodarczych niż uprawa innych odmian w danym rejonie kraju.
LOZ dla jęczmienia jarego w województwie opolskim
Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Głubczycach podała najnowsze zestawienie odmian zbóż jarych, w tym jęczmienia polecanych do wysiewu na terenie województwa opolskiego, które były sprawdzone w warunkach klimatyczno-glebowych tego regionu.
.W obecnym sezonie odmiany jęczmienia jarego, które zaleca się do uprawy na terenie województwa opolskiego to: Adwokat, Avatar, Bente, Farmer, Feedway, KWS Vermont, Radek, Trofeum.