Przed siewem soi przemyśl strategię nawożenia cz. II
Wkrótce rozpoczną się siewy soi. Jedną z największych korzyści jakie przynosi uprawa tej rośliny jest ograniczone lub wręcz zaniechane nawożenie azotowe, gdyż jako roślina bobowata potrafi wiązać azot atmosferyczny we współpracy z bakteriami brodawkowymi. A jak wygląda nawożenie pozostałymi pierwiastkami?
Fosfor i potas przedsiewnie w razie potrzeby
Z potrzeb pokarmowych soi wynika, że roślina ta nie wymaga zbyt dużego nawożenia przedsiewnego fosforem i potasem, a na glebach o wysokiej zasobności w te pierwiastki możemy je ograniczyć do minimum, bądź całkowicie z niego zrezygnować. Natomiast na glebach o średniej zawartości P i K zaleca się wysiać w okresie jesiennym 40 – 50 kg/ha P2O5 i 60 – 80 kg/ha K2O. Z kolei na glebach o niskiej zasobności dawki tych nawozów powinniśmy zwiększyć do 70 kg/ha P2O5 i 120 kg/ha K2O.
Warunkowo P i K można podać wiosną
Ze względu na późny siew soi, fosfor i potas można również wysiać wiosną, jednak należy liczyć się z tym, że ich efektywność może być ograniczona. W przypadku potasu i jego największych dawek na glebach lżejszych zaleca się podzielić dawki i jesienią wysiać 2⁄3, a wiosną 1⁄3 całościowej dawki.
Nawożenie P i K jest bardziej efektywne, gdy wymieszamy nawozy z 1020 cm warstwą gleby. Nawozy najlepiej wysiać w formie nawozów wieloskładnikowych tj. POLIFOSKA® 6Zobacz produkt, POLIFOSKA® 8
Zobacz produkt, POLIFOSKA® KRZEM
Zobacz produkt.