Słoma to wartościowe źródło materii organicznej i znacznej ilości powracających składników pokarmowych, dlatego jej sprzedaż nie powinna mieć miejsca, zwłaszcza w gospodarstwach o profilu produkcji roślinnej.
Jak wspomóc mineralizację słomy?
Istnieje kilka ważnych zasad, które warto wprowadzić, żeby przyspieszyć mineralizację słomy. Najważniejsze z nich to zastosowanie niewielkiej ilości azotu na ściernisko oraz dobre rozdrobnienie i wymieszanie z glebą resztek pożniwnych.
Jeśli chodzi o wprowadzenie azotu do gleby, powinniśmy przed wjazdem agregatem ścierniskowym wysiać nawóz typowo azotowy tj. saletra amonowa (Zaksan, Pulan) lub RSM w ilości 6‑12 kg N na każdą tonę przyorywanej słomy. Pomoże to zapobiec ubytkom rezerw tego pierwiastka z gleby. Jeśli planujemy wapnowanie w celu regulacji pH pamiętajmy, że wapno również wspomaga mineralizację słomy i jak najbardziej powinniśmy je zastosować przed uprawą, jednak musimy pamiętać, żeby nie łączyć podania azotu z aplikacją wapna, gdyż narazimy się na straty azotu.
Równomiernie rozrzucenie słomy na polu
Im bardziej rozdrobnione resztki pożniwne tym szybciej przebiega mineralizacja, dlatego warunkiem prawidłowego zagospodarowania słomy jest staranne jej rozdrobnienie i równomiernie rozrzucenie po polu. Sieczkę powinniśmy dobrze wymieszać z glebą (na głębokość 812 cm). W ten sposób zapobiegniemy tworzeniu się z bitej warstwy resztek, które będą rozkładać się bardzo powoli i tworzyć nieprzepuszczalną dla roślin powłokę. Ponadto, na glebach charakteryzujących się dużą wilgotnością może w takiej sytuacji dojść do tworzenia się warunków beztlenowych i rozwoju patogenów. Miejscowe, zbyt duże nagromadzenie się słomy utrudnia również w późniejszym czasie siewy oraz wschody ozimin.