Ile azotu pod buraki cukrowe?
Przed nami siew buraków cukrowych. W niektórych rejonach siewy już się rozpoczęły, o czym zdecydowały korzystne warunki pogodowe. W pozostałych rejonach na siewy musimy jeszcze poczekać, a tym samym również na aplikację przedsiewną azotu.
W naszym kraju optymalny termin siewu buraków jest zależny od rejonu jego uprawy, i tak: na zachodzie i południu jest to koniec marca – początek kwietnia, w centralnej części kraju termin siewu przypada na pierwszą połowę kwietnia, natomiast najpóźniej buraki siejemy w części północno-wschodniej, bo dopiero od połowy do końca kwietnia. Każdej wiosny przebieg pogody jest jednak inny i rolnik sam musi zdecydować zarówno o terminie siewu jak i nawożeniu azotem.
Azot…
… odgrywa znaczącą rolę w początkowej fazie wzrostu buraków. Jest on odpowiedzialny za wytworzenie umiarkowanie dużej masy liści, która pozwala na sprawną asymilację składników pokarmowych oraz prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy. W późniejszych fazach rozwojowych odpowiednia ilość tego składnika umożliwia prawidłową budowę części podziemnej, co prowadzi do wytworzenia zdrowych korzeni i pozwala uzyskać zadowalający plon cukru.
Burak cukrowy ma bardzo wysokie wymagania pokarmowe…
… dlatego należy uprawiać go na glebach o dobrej strukturze, o co najmniej średniej zasobności i uregulowanym odczynie. Z plonem 10 t korzeni wraz z odpowiednią ilością biomasy liści burak potrzebuje 40 kg azotu N. Potrzeby nawozowe dla azotu ustala się według metody bilansowej w oparciu o przewidywany plon korzeni, pobranie jednostkowe oraz ilość składnika dostarczonego z nawozów naturalnych, organicznych oraz z zasobności gleby w ten składnik. Przy ustalaniu poziomu nawożenia azotem za główny cel należy przyjąć maksymalizacje plonu cukru, a nie korzeni. Dawka nawozowa azotu powinna być tak ustalona, aby zapewnić pokrycie potrzeb pokarmowych buraka.