Kluczem do uzyskania wysokiego plonu kukurydzy jest odpowiednio dobrana strategia odchwaszczenia plantacji. Praktycznie już od momentu siewu powinniśmy zadbać, aby plantacje były wolne od chwastów, gdyż spośród wszystkich agrofagów zagrażających i konkurujących z kukurydzą, chwasty decydują o największym spadku plonowania.
Zachwaszczenie ma znaczący wpływ na obniżkę plonowania
Niestety kukurydza to jeden z nielicznych gatunków roślin, które nawet w przypadku niewielkiego zachwaszczenia reaguje kilku-kilkunastoprocentowym spadkiem plonu. Więc, aby zachwaszczenie nie miało znaczącego wpływu na obniżkę plonowania powinno zostać wyeliminowane z łanu do 3 tygodni po wschodach kukurydzy. Badania dowiodły, że plantacja kukurydzy wolna od chwastów od fazy 3 do 7‑10 liści plonuje na poziomie 95% maksymalnych plonów. Biorąc to pod uwagę, powinniśmy przeprowadzić redukcję zachwaszczenia najpóźniej do fazy 8 liści właściwych kukurydzy (BBCH 18).
Rośliny kukurydzy to minimalna konkurencja dla chwastów
Kukurydza jest bardzo wrażliwa na zachwaszczenie w początkowym okresie jej rozwoju, tj. do fazy 8‑10 liści. Ze względu na swój pokrój, czyli wąska w przekroju bez rozgałęzień o pionowym wzroście roślina stanowi minimalną konkurencję dla chwastów. Do tego dochodzi siew w szerokich międzyrzędziach, ogrzana i dobrze nawożona nawozami wieloskładnikowymi gleba, tj. POLIDAP, POLIFOSKA 5, POLIFOSKA 6, POLIFOSKA 8, POLIFOSKA Petroplon lub POLIFOSKA PLUS, długi okres wschodów oraz sprzyjające warunki pogodowe. Wszystkie te czynniki sprzyjają rozwojowi chwastów o szerokim spektrum występowania, które zawsze pojawiają się przed lub razem ze wschodzącą kukurydzą. Dlatego regulacja zachwaszczenia w tej uprawie jest najważniejszym zabiegiem ochronnym. Najlepiej więc zabezpieczyć plantację przed szkodliwym wpływem chwastów już od momentu siewu, zwłaszcza, że najwięcej szkody wyrządzają gatunki wschodzące w tym samym czasie co kukurydza. W uprawie kukurydzy chemiczną walkę z zachwaszczeniem prowadzi się z wykorzystaniem preparatów doglebowych i dolistnych.
Najgroźniejsze w uprawie kukurydzy są gatunki odznaczające się dużą konkurencyjnością względem tej rośliny, takie jak: komosa biała, szarłat szorstki, chwastnica jednostronna. Natomiast częstym elementem zachwaszczenia kukurydzy są takie gatunki jak: rdest kolankowy, żółtlica drobnokwiatowa i owłosiona,maruna bezwonna, rumianek pospolity, ostrożeń polny, włośnica sina i zielona, palusznik krwawy i nitkowaty.
Kluczowe warunki pogodowe podczas zabiegu doglebowego
W zwalczaniu chwastów w kukurydzy mamy możliwość wykonania jednego zabiegu doglebowego, jednak warunkiem jego powodzenia jest wilgotność gleby, gdyż tylko takie warunki umożliwiają prawidłowe przeniknięcie herbicydu do gleby, natomiast środek musi być pobrany przez kiełkujące nasiona, korzenie i podziemne części łodyg chwastów z wodą.
Dlatego, to właśnie panujące warunki meteorologiczne w dużej mierze odpowiadają nie tylko za szybkość i skuteczność działania zastosowanych substancji aktywnych, ale również wpływają na tempo wzrostu kukurydzy i zachwaszczenie plantacji. Nie wskazana jest również aplikacja herbicydów przed spodziewanym ulewnym deszczem, gdyż wymyje on herbicyd poza strefę kiełkowania chwastów. Ponadto, występowanie przymrozków po zabiegi, a także wahań temperatur może przyczynić się do wystąpienia dodatkowego stresu lub nawet uszkodzenia rośliny uprawnej. Efektem wystąpienia powyższych, niekorzystnych warunków pogodowych może być nie tylko osłabienie roślin kukurydzy, ale również brak skuteczności herbicydu.
Dobrze uprawione gleba również istotna
Pole pod uprawę kukurydzy powinno być dobrze doprawione. Jeżeli wykonaliśmy uprawę bez należytej staranności i na polu pozostały grudy zbitej ziemi, w których niestety także znajdują się nasiona chwastów możemy być pewni, że w późniejszym okresie pojawią się chwasty, gdyż zastosowane herbicydy do nich nie dotrą i ich nie zwalczą. Dlatego uprawę przedsiewną powinniśmy wykonać tak, aby zapewnić równomierną dystrybucję środka.
Zaletą przedwschodowego odchwaszczania …
…jest szybka eliminacja roślin niepożądanych, która zmniejsza konkurencyjność z roślinami kukurydzy o wodę, światło i składniki pokarmowe. Ponadto, stosowane substancje czynne wykazują dłuższe działanie, co przekłada się na lepszą skuteczność chwastobójczą. Do przedwschodowej eliminacji chwastów z kukurydzy dostępna jest szeroka gama herbicydów. Obecnie możemy użyć herbicydów jednoskładnikowych zawierających następujące substancje czynne: S-metolachlor, pendimetalina, petoksamid, izoksaflutol, terbutylazyna, glifosat, lub też preparaty dwu- lub trójskładnikowe zawierające mieszaniny powyższych substancji czynnych. Dobór środka będzie zależeć oczywiście od tego z jakimi chwastami mamy do czynienia. Dawkę herbicydu dobieramy do typu gleby – na glebach cięższych, bogatszych w materię organiczną stosuje się wyższe z zalecanych dawek. W takich warunkach więcej środka jest wiązanego przez kompleks sorpcyjny gleby, co ogranicza jego dostępność dla kiełkujących chwastów.
Pamiętajmy, aby nie stosować preparatów doglebowych przed obfitymi opadami deszczu, gdyż może on spowodować wymycie substancji aktywnych w głąb profilu gleby poniżej poziomu kiełkowania chwastów. Wówczas z czasem, rosnący system korzeniowy dojdzie do niżej przemieszczonej substancji aktywnej w efekcie czego powstanie fitotoksyczność kukurydzy. Wynikiem dużej sumy opadów po wykonaniu zabiegu będzie więc obniżenie skuteczności herbicydowej preparatu i możliwe obciążenie rośliny uprawnej.
Powschodowo najlepiej w początkowych fazach rozwojowych kukurydzy
W celu regulacji zachwaszczenia plantacji kukurydzy możemy zastosować również preparaty dedykowane do zwalczania chwastów powschodowo. Zabiegi nalistne możemy wykonywać od momentu pojawienia się pierwszego liścia kukurydzy, aż do fazy 7‑8 liścia. W tym okresie kukurydza jest najmniej wrażliwa na stosowane substancje aktywne, a młode chwasty są skuteczniej zwalczane. Jednak nie należy zwlekać z zabiegiem, gdyż jak wcześniej wspomnieliśmy opóźnienie zabiegu na pewno negatywnie wpłynie na ostateczny plon kukurydzy, a także im później wykonamy odchwaszczanie tym większe dawki preparatów będziemy musieli zastosować,
Momentem krytycznym dla kukurydzy jest faza 4‑6 liścia. W praktyce rolniczej to właśnie w tym okresie producenci rolni najczęściej decydują się na wykonanie zabiegu. Opóźnienie terminu odchwaszczania w tym okresie prowadzi zwykle do drastycznej obniżki plonu kukurydzy. W warunkach równoczesnych wschodów kukurydzy i chwastów możemy przeprowadzić zabieg wcześniej np. w fazie 2‑3 liścia. Z kolei, gdy wschody gatunków ciepłolubnych opóźniają się, zabieg nalistny wykonujemy nieco później. Odchwaszczanie nalistne wykonujemy przeważnie od drugiej połowy maja, aż do połowy czerwca, w zależności od warunków atmosferycznych.