Obecnie na wielu plantacjach pszenicy można spotkać żerujące larwy skrzypionki, które należą do najważniejszej grupy szkodników zbóż. Aktywność tego szkodnika spowodowała ciepła pogoda występująca w ostatnich dniach.
Szkodliwość skrzypionek …
… polega na żerowaniu larw szkodnika na liściach zbóż ograniczając tym samym powierzchnię asymilacyjną liści flagowych i podflagowych. Larwy skrzypionki są bardzo żarłoczne i w szybkim tempie potrafią pozbawić liście miękiszu, nawet o 50‑80%. Każda larwa potrafi zniszczyć do 3,5 cm2 powierzchni liścia (10 proc. liścia flagowego), przez co znacznie zostaje obniżona zdolność fotosyntezy. Obecność larw skrzypionki na plantacjach zbóż można bardzo łatwo rozpoznać, gdyż żerują one na liściach wyjadając tkankę miękiszową pomiędzy nerwami aż do dolnej skórki liścia, tworząc charakterystyczne, wydłużone okienka. Początkowo żerują na dolnych liściach, a z czasem wędrują na te wyższe.
Zabieg insektycydem po przekroczeniu progu
Decyzję odnośnie konieczności wykonania zabiegu insektycydowego należy podejmować indywidualnie dla każdej plantacji, po przeprowadzeniu lustracji, uwzględniając ekonomiczny próg szkodliwości, który wynosi:
1‑2 larwy na 1 źdźble pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta,
1 larwa na 2‑3 źdźbła jęczmienia ozimego i jarego, pszenicy jarej, pszenżyta jarego i owsa.
Z uwagi na to, że larwy skrzypionki wyrządzają największe szkody, zwalczanie przeprowadza się w okresie kiedy na plantacjach zbóż są masowo obecne larwy o długości około 4 mm. Zabieg należy wykonać jednym z zalecanych insektycydów zawierających substancję aktywną tj. acetamipryd, lambda-cyhalotryna, gamma-cyhalotryna, cypermetryna, deltametryna czy esfenwalerat.