Obecnie żniwa są w pełni. Większość plantacji jęczmienia została już skoszona, obecnie koszony jest rzepak, żyto, pszenżyto oraz pszenice. Pogoda sprzyja pracom żniwnym, a czas po żniwach to idealny moment na pobranie prób glebowych i wykonanie analizy na zawartość podstawowych składników pokarmowych . Poznanie zasobności gleby jest kluczowym elementem, aby ustalić i zbilansować dawki nawozów pod plantacje, które planujemy założyć.
Niewielki koszt, kluczowa informacja
Kluczem do sukcesu w uprawie roślin rolniczych jest zbilansowane nawożenie oparte o wyniki analiz glebowych. Wykonanie podstawowych badań gleby pozwala na uzyskanie ważnych informacji, mamy bowiem określoną zasobność gleby w fosfor, potas, magnez i odczyn gleby. Informacja ta jest wystarczająca, aby zoptymalizować nawożenie pod nowo zakładaną plantację. Koszt analizy jednej dostarczonej próbki nie jest wysoki i oscyluje w granicach 13 zł. Próby gleby warto pobrać jak najszybciej po zbiorze, gdyż oczekiwanie na wynik może potrwać nawet miesiąc.
Sposób pobierania próbek
Z uwagi na fakt, iż właściwości gleby są zmienne, nawet w obrębie niewielkiego pola, bardzo ważny jest sposób pobierania próbek. Przede wszystkim należy pamiętać, aby próbka była reprezentatywna. Należy więc pobrać co najmniej 15‑20 pojedynczych próbek z powierzchni nie przekraczającej 2 ha – dla gospodarstw indywidualnych i 4 ha dla gospodarstw wielkoobszarowych. Próbek nie należy pobierać na obrzeżach pola (do 5 m), w miejscach po stogach i kopcach, w rowach, bruzdach, kretowiskach i żwirowiskach oraz w zagłębieniach i ostrych wzniesieniach terenu.
Należy to zrobić wg określonego schematu.
Próbki pobiera się laską glebową lub szpadlem z wierzchniej warstwy gleby 0‑20 cm. Po pobraniu wszystkich próbek pojedynczych całość nalezy dokładnie wymieszać. Do woreczka lub pudełka należy przesypać tzw. próbkę uśrednioną (powstaje po zmieszaniu pojedyńczych próbek), następnie należy opisać próbę i dostarczyć do laboratorium.