Siew pszenicy ozimej w optymalnym terminie siewu zapewnia dobry wzrost roślin i umożliwia im właściwy rozwój oraz osiągnięcie fazy rozwojowej, która pozwala na dobre przezimowanie i regenerację po zimie.
Termin siewu jest beznakładowym i szczególnie istotnym czynnikiem wpływającym na możliwość realizacji potencjału plonotwórczego pszenicy ozimej. Pszenica wysiana w optymalnym terminie siewu ma szansę na prawidłowe rozkrzewienie się oraz zbudowanie plonu już jesienią. Dlatego, zarówno zbyt szybki siew jak i jego opóźnienie niesie ze sobą ryzyko prowadzące np. do nadmiernego rozkrzewienia lub nieprawidłowy pokrój roślin przed zimą. Stąd tak ważny jest wysiew nasion w optymalnym terminie siewu, który zapewni roślinom czas na osiągnięcie odpowiedniej fazy, aby wejść w stan spoczynku zimowego.
Optymalne terminy siewu pszenicy ozimej na terenie kraju, których należy przestrzegać kształtują się następująco:
- region północno-wschodniej i wschodniej Polski – od 15 do 25 września;
- region centralnej i południowo-wschodniej Polski – od 20 do 30 września;
- region północno-zachodniej i zachodniej Polski – od 20 września do 5 października;
- region południowo-zachodni– od 25 września do 10 października.
Dobre stanowisko to podstawa
Zakładając plantację pszenicy ozimej należy pamiętać, że odpowiednie zaopatrzenie roślin w fosfor i potas już od początku wegetacji jesiennej w znacznym stopniu decyduje o dobrym przezimowaniu roślin, ich kondycji w momencie ruszenia wegetacji oraz późniejszym plonowaniu. Największe efekty nawożenia fosforem i potasem osiągniemy, stosując nawozy wieloskładnikowe tj.POLIFOSKA 5, POLIFOSKA 6, POLIFOSKA 8, POLIFOSKA KRZEM. Najlepiej jeśli nawozy zostaną zaaplikowane do gleby 7‑14 dni przed siewem pszenicy, pod orkę siewną lub uprawki pożniwne oraz dobrze wymieszane z 10‑20 cm warstwą gleby.