Optymalny zbiór kukurydzy przeznaczonej na ziarno ma kluczowe znaczenie dla plonu i jego wilgotności. Jak wyznaczyć optymalny moment na żniwa kukurydziane?
W tym sezonie występujące w sierpniu i I dekadzie września fale upałów oraz ograniczone opady deszczu przyspieszyły wegetację kukurydzy, stąd po raz kolejny mamy przyspieszone zbiory. Obecnie w zależności od terminu siewu i lokalizacji kukurydza wchodzi powoli w fazę dojrzałości fizjologicznej. Jak ją rozpoznać?
Aby ustalić optymalny termin zbioru kukurydzy na ziarno możemy bazować na sprawdzeniu wilgotności ziarna przy pomocy wilgotnościomierza, bądź obecności charakterystycznej czarnej plamki na ziarniakach.
Stadium "czarnej plamki"…
… następuje zwykle po około 60 dniach od początku fazy wiechowania. Czarną plamkę możemy znaleźć w pierwszej kolejności na ziarniakach położonych na wierzchołku kolby, natomiast później pojawia się ona na ziarniakach u podstawy kolby. Wraz z pojawieniem się czarnej plamki kończy się proces odkładania asymilatów i tym samym wzrostu masy ziarniaków. Koszenie kukurydzy na ziarno najlepiej rozpocząć po około 10‑14 dniach po wystąpieniu czarnej plamki ziarniaków w środkowej części kolby, gdyż jest to moment, w którym ustala się najkorzystniejsza równowaga między masą ziarna, a jego wilgotnością.
Wilgotnościomierze bardzo pomocne
Informajcę o wilgotności ziarna możemy uzyskać przy pomocy wilgotnościomierzy, którymi zmierzymy zarówno poziom wilgotności całego ziarna jak i zmielone próbki ziarna. W wielkoobszarowych gospodarstwach warto wyposażyć się w tego typu sprzęt, gdyż posłuży on do sprawdzenia wilgotności również innych upraw. Wilgotność ziarna kukurydzy powinna wynosić poniżej 30%, gdyż powyżej tej wartości doliczane są potrącenia, które w zależności od skupu potrafią wynosić 20 zł za każdy tonoprocent. Stąd często plantatorzy kukurydzy czekają aż ziarno doschnie na polu. Nie należy jednak nadmiernie przedłużać zbioru ziarna ze względu na wystąpienie fuzariozy kolb kukurydzy (tworzenie się szkodliwych mykotoksyn) oraz straty spowodowane przez dziki i ptactwo.