Wkrótce miną terminy nawożenia azotem na gruntach ornych. Przypominamy, jakie są daty graniczne w poszczególnych przypadkach?
Już 20 października minie termin stosowania nawozów azotowych mineralnych i naturalnych płynnych na gruntach ornych, wskazany w rozporządzeniu Rady Ministrów z 31 stycznia 2023 r. w sprawie tzw. programu azotanowego. W niektórych przypadkach możliwe jest późniejsze stosowanie tych nawozów na gruntach ornych.
Konkretne daty
Według terminów stosowania nawozów zawartych w tzw. programie azotanowym, nawozy naturalne stałe np. obornik i pomiot ptasi możemy stosować na gruntach ornych niezależnie od rejonu Polski od 1 marca do 31 października, natomiast jeśli chodzi o uprawy wieloletnie, trwałe oraz trwałe użytki zielone termin ten jest dłuższy, bo aż do 30 listopada.
Z kolei gnojowicę i gnojówkę oraz nawozy azotowe mineralne na tych uprawach stosujemy do 31 października. Użycie tych nawozów oraz wylewanie gnojowicy na gruntach ornych jest już zależne od rejonu Polski tj. w Polsce północno-wschodniej oraz w rejonach podgórskich ww. nawozy możemy stosować od 1 marca do 15 października, w rejonie Polski wschodniej od 1 marca do 20 października, a od 1 marca do 25 października na większości obszaru Polski.
Przepisy dopuszczają jednak pewne odstępstwa
Wyżej wymienione terminy określone dla gruntów ornych nie dotyczą rolników, którzy zakładają plantacje jesienią po przedplonach późno schodzących z pola takich jak: buraki, kukurydza lub późne warzywa. Wówczas dopuszczalne jest stosowanie po terminie wieloskładnikowych nawozów zawierających azot tj. POLIFOSKI®, których dawka nie przekracza 30 kg N/ha (to samo dotyczy się obornika).
Terminy te mogą również nie dotyczyć rolników, którzy nie byli w stanie zebrać jesienią upraw w terminie oraz wykonać nawożenia ze względu na występujące w tym czasie niekorzystne warunki pogodowe tj. nadmierne uwilgotnienie gleby. Rolnik powinien sam ocenić możliwość wjazdu w pole w celu zbioru uprawy, czy też zastosowania jesiennego nawożenia. Należy pamiętać jednak o tym, że nawożenie w takich sytuacjach nie może być wykonywane później niż do końca listopada.