Czas na siew buraka cukrowego cz. 1
Wiosna to okres, kiedy w wielu miejscach brakuje wody w glebie, a w tym roku problem suszy jest szczególnie odczuwalny. Na szczęście, dzięki występującym w ostatnim czasie opadom deszczu sytuacja na polach nieco się poprawiła. Daje to szansę na przygotowanie pól do siewu buraków cukrowych, lecz nadal ważne jest, by podczas prac uprawy przedsiewnej nie dopuścić do przesuszenia gleby. Więcej na polifoska.pl.
Siew w dobrze ogrzaną glebę
W wielu rejonach udało się już wysiać nawozy i przygotować pole lecz tam, gdzie opóźnienia wynikają z chłodów i przymrozków występujących w marcu, producenci buraka będą dopiero się przygotowywać.Wynika to głównie z tego, że burak cukrowy potrzebuje odpowiednich warunków do prawidłowego wzrostu, w tym ciepłej temperatury. Wschody roślin są wrażliwe na niskie temperatury – siewki buraka mogą wytrzymać do -3°C, ale w przypadku przymrozków objawy uszkodzenia staną się widoczne dopiero po 3‑4 dniach. Brunatny korzeń siewki i zeschnięte liścienie to oznaki uszkodzeń wyrządzonych przez przymrozki, taka roślina zwykle obumiera. Więcej na polifoska.pl.
Składniki pokarmowe niezbędne dla buraka cukrowego
Niewątpliwie podstawą sukcesu w uprawie buraka cukrowego jest optymalne nawożenie mineralne. Skład nawozów powinien być starannie dobrany do konkretnych warunków glebowych oraz rzeczywistych potrzeb pokarmowych tej wymagającej rośliny. O dynamice wzrostu roślin, a ostatecznie o plonie cukru decydują głównie takie pierwiastki, jak: azot, fosfor, potas, sód, magnez, siarka, wapń, bor, mangan, cynk. Więcej na polifoska.pl.
Aby burak cukrowy osiągnął plon na poziomie 70 t/ha, konieczne jest dostarczenie odpowiednich nawozów. Z plonem 10 t korzeni i odpowiednią masą liści przeciętnie pobiera: 45‑60 kg azotu (N), 18 kg fosforu (P2O5), 60‑75 kg potasu (K2O), 20‑30 kg wapnia (CaO), 15‑20 kg magnezu (MgO), 10‑15 kg sodu (Na2O), 12,5 kg siarki (SO3) oraz 80‑200 g boru (B), 25‑50 g miedzi (Cu), 300‑400 g manganu (Mn), 2‑7 g molibdenu (Mo) i 150‑250 g cynku (Zn). W przypadku nawozów azotowych, zaleca się stosowanie maksymalnie 100 kg N/ha, aby uniknąć nadmiernego zasolenia gleby podczas kiełkowania. Więcej na polifoska.pl.
Więcej w kolejnym newsie…