Przyczyny żółknięcia kukurydzy po wschodach cz. 2
W ostatnim czasie na plantacjach kukurydzy można zaobserwować żółknięcie liści, które może mieć różne przyczyny. Zazwyczaj spowodowane jest to stresem wywołanym niską temperaturą i stanowi naturalną odpowiedź fizjologiczną rośliny. Choć w dalszych fazach rozwoju mogą wystąpić także inne powody utraty barwy, obecnie to właśnie chłód jest dominującym czynnikiem. Kukurydza w warunkach ochłodzenia, nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować – jej metabolizm zwalnia, co widać gołym okiem na polach.
Nie tylko chłód – dochodzi brak wilgoci
Poza niskimi temperaturami, coraz większym problemem staje się niedobór wody w glebie, który już teraz dotyka wiele regionów kraju. Choć głównym czynnikiem wpływającym na plonowanie kukurydzy w ostatnich latach były opady w okresie kwitnienia, obecne warunki mogą znacząco opóźnić rozwój roślin i mieć wpływ na przyszły plon. Połączenie stresu termicznego z ograniczoną dostępnością wilgoci w glebie powoduje, że młoda kukurydza trudniej buduje system korzeniowy, wolniej się regeneruje i rozwija, co może mieć konsekwencje w dalszym etapie wegetacji. Jeśli nie nastąpi szybka poprawa warunków pogodowych, skutki obecnych zaburzeń mogą być bardziej dotkliwe, niż się obecnie wydaje.
Fioletowe przebarwienia to problem z pobieraniem fosforu
Chłodne warunki mogą również prowadzić do zauważalnych zmian w kolorze liści, które przyjmują fioletowy odcień. Jest to skutek utrudnionego pobierania fosforu, który w niskich temperaturach staje się praktycznie niedostępny dla roślin. Lepsza sytuacja występuje na plantacjach, gdzie nawóz fosforowy tj. POLIDAP®Zobacz produkt został zastosowany w sposób punktowy, blisko nasion, co ułatwia korzeniom dotarcie do tego składnika. Jednak gdy temperatura gleby spada poniżej 12-13°C, pobieranie fosforu jest mocno ograniczone. W rezultacie najpierw zauważalne są fioletowe przebarwienia na brzegach liści i nerwach, które z czasem mogą obejmować całą roślinę, jeśli nie nastąpi ocieplenie. Chłodne warunki mogą również prowadzić do zauważalnych zmian w kolorze liści, które przyjmują fioletowy odcień.