Szkodniki łodygowe atakują rzepak
Wysokie temperatury, które wystąpiły w pierwszej dekadzie marca, sięgające nawet ponad 20°C, znacząco podniosły poziom aktywności szkodników, które dzięki takim warunkom atmosferycznym rozpoczęły intensywniejsze poszukiwania pokarmu i migrację na plantacje rzepaku. Więcej na polifoska.pl.
Choć zdarzały się chłodne noce z przymrozkami, ciepłe dni z temperaturami powietrza powyżej 10‑12°C oraz temperatura gleby wynosząca 5‑7°C stanowiły sygnał dla chrząszczy chowaczy, by opuściły miejsca zimowania. Dodatkowo, intensywne nasłonecznienie (promieniowanie UV) stanowiło bodziec, który sprawił, że szkodniki zaczęły być bardziej aktywne. W efekcie, w żółtych naczyniach na plantacjach rzepaku pojawiły się chowacze łodygowe, takie jak chowacz brukwiaczek i chowacz czterozębny. W niektórych przypadkach złowiono nawet kilkadziesiąt chrząszczy, a warto dodać, że próg ekonomicznej szkodliwości dla chowacza brukwiaczka wynosi 10 chrząszczy w żółtym naczyniu przez 3 dni lub 2‑4 osobniki na 25 roślinach. Natomiast dla chowacza czterozębnego próg ten wynosi 20 chrząszczy. Oznacza to, że w wielu przypadkach na plantacjach zostały one przekroczone, co sugeruje konieczność przeprowadzenia zabiegu insektycydowego. Więcej na polifoska.pl.
Przed zabiegiem sprawdź liczebność szkodnika
Wykorzystanie żółtych naczyń w monitorowaniu występowania szkodników na plantacjach rzepaku jest jednym z kluczowych kroków skutecznej walki. Te naczynia przyciągają chrząszcze swoją intensywną barwą, co ułatwia ich wykrywanie i liczenie. Regularne sprawdzanie naczynia pozwala na bieżąco monitorować liczbę złowionych szkodników i wczesne wykrycie przekroczenia progów szkodliwości. Dzięki temu możliwe jest podjęcie odpowiednich działań ochrony roślin w odpowiednim czasie, co zapobiega poważnym uszkodzeniom roślin i zapewnia ich optymalny rozwój. Więcej na polifoska.pl.
Czym skutecznie zwalczać szkodniki?
Do zwalczania chowacza brukwiaczka i chowacza czterozębnego wiosną zarejestrowane są insektycydy z grupy pyretroidów (cypermetryna, deltametryna, gamma-cyhalotryna, lambda-cyhalotryna, tau-fluwalinat), a także etofenproks i acetamipryd – zarówno solo, jak i w mieszankach z pyretroidami, oraz flupyradifuron w połączeniu z deltametryną. Pyretroidy działają kontaktowo na szkodniki oraz powierzchniowo w roślinach, natomiast acetamipryd i flupyradifuron mają działanie systemiczne w roślinie i są skuteczne w szerokim zakresie temperatur. W przypadku pyretroidów działających kontaktowo należy pamiętać, że ich skuteczność jest najwyższa przy temperaturach poniżej 20°C. Więcej na polifoska.pl.