Korzystanie z bogatej oferty nawozów na rynku krajowym powinno być poprzedzone analizą cen, ale również należy uwzględnić właściwości fizyczne i chemiczne nawozu, jego przeznaczenie, przyswajalność składników pokarmowych (opis rozpuszczalności fosforu na opakowaniu), koszty transportu, przechowywania i stosowania.

Mylne jest twierdzenie, że tańszy jest ten nawóz, którego cena za tonę jest niższa, ponieważ braki składników pokarmowych trzeba będzie wyrównać zwiększając masę rozsiewanego nawozu.

Nawozy porównywać należy w oparciu o cenę za czysty składnik.

Pamiętajmy o tym, że to składniki pokarmowe pobrane przez rośliny we wczesnych fazach wzrostu decydują o ilości pąków kwiatowych na pędzie głównym i rozgałęzieniach bocznych oraz ilości łuszczyn, ich wielkości, a więc wielkości plonu. Na tak „wyprowadzoną”, dobrze ukorzenioną i rozbudowaną roślinę wpływ niekorzystnych warunków pogodowych w późniejszych okresach jest mniej dotkliwy.

O dobrym jesiennym rozwoju rzepaku decyduje uregulowany wcześniej odczyn gleby, pH w 1 M KCl zawsze powyżej 6 i wysoka zasobność gleby. Powszechnie wiadomo, że fosfor i potas zawsze najlepiej stosować pod pług, by równomiernie rozmieścić je w warstwie ornej na głębokość co najmniej 10 cm, bo wtedy mogą być pobierane także po wiosennym przesuszeniu się gleby.

Trafnie wybrać nawóz, by zbilansować dawkę

Dawkę nawozu wieloskładnikowego ustala się zawsze względem fosforu, czyli najdroższego składnika pokarmowego. Wiadomo powszechnie, że rzepak z 1 toną nasion (bez słomy) pobiera 18 kg fosforu, a 1 tona ziarna zbóż 8 kg. Poziom zasobności gleby w fosfor i potas decyduje więc o wyborze nawozu wieloskładnikowego.

Ze względu na około 3-krotnie większe pobieranie potasu niż fosforu przez rzepak, zaleca się stosować nawóz kompleksowy o jak szerszym stosunku fosforu do potasu (P:K), a jest to: POLIFOSKA® 5 i POLIFOSKA® PLUS oraz POLIFOSKA® PLUS z borem (P:K-1:2, czyli na 1 kg fosforu przypadają 2 kg potasu), POLIFOSKA® 4 (P:K-1:2,7) lub POLIFOSKA® PETROPLON (P:K-1:3). W przypadku uprawy na oborniku, szczególnie bydlęcym, można stosować nawóz o węższym stosunku P:K, czyli 1:1,5 (POLIFOSKA® 6, POLIFOSKA® M).

Oferta nawozów z Grupy Azoty POLICE umożliwia zbilansowane nawożenie rzepaku w każdych warunkach glebowych.

Racjonalne przedsiewne nawożenie rzepaku to także umiarkowane zaopatrzenie roślin w azot (40-60 kg N/ha) i siarkę oraz mikroskładniki. Azot należy stosować tylko w formie amonowej lub amidowej, a więc mocznik, POLIFOSKA® 21 lub siarczan amonu. Rzepak zawsze dobrze reaguje na jesienne nawożenie mieszaniną mocznika i siarczanu amonu z magnezem w jednorodnej granuli, czyli POLIFOSKĄ® 21 lub mocznikiem. Gdy uprawiany jest po zbożu, którego słoma została przyorana, koniecznie należy zastosować na słomę więcej, bo 40-60 kg N/ha, czyli 200-300 kg/ha POLIFOSKI® 21 lub 90-130 kg mocznika. Pomimo zastosowania takiej dawki azotu na słomę, często występuje jesienna fiksacja. Wtedy rzepak reaguje zwolnionym wzrostem, purpurowieniem liści itd. Interwencyjnie zaleca się wówczas dolistne stosowanie mocznika, by jak najszybciej skrócić okres głodu azotowego. Dolistnie wystarczy 10% roztwór mocznika (10 kg mocznika w 100 litrach wody z dodatkiem 3-5% siarczanu magnezu. Bardzo ważne jest w fazie około 5. liścia zastosować dolistnie pierwszą dawkę boru (do 100 g B/ha) i manganu (100 g Mn/ha), a gdy nie stosowano wcześniej POLIFOSKI® 21, także siarkę (np. siarczan magnezu); najlepiej w pierwszej dekadzie października.

Pamiętajmy o podstawowej zasadzie, że to co rośliny pobiorą (nie tylko azot) we wczesnych fazach rozwoju, kiedy jest dostatek wilgoci, a one „programują” plon, decyduje o wielkości i jakości plonu. Nie można dopuścić do tego, by roślinom brakowało składników pokarmowych we wczesnych fazach rozwoju, bo zniweczymy trud uprawy.

Otóż można jak najbardziej zastosować POLIDAP i sól potasową wczesną wiosną pod rzepak. Termin stosowania w miarę jak najwcześniejszy, przed ruszeniem wegetacji, czyli w okresie kiedy „zejdzie” śnieg z pola, by nie było powierzchniowych spływów nawozów z topniejącym śniegiem, a nawóz mógł wnikać w rozmarzniętą glebę. Dlatego optymalny jest termin, gdy gleba już się dość dobrze rozmroziła, a nocny przymrozek „ściął” ją, bo wtedy można spokojnie wjechać na pole, nie niszcząc jej struktury i sprzętu, a także równomiernie wysiać nawóz na suche rośliny. Nie ma problemu ze stratami składników, bo tak fosfor, jak i potas nie ulatniają się. Jest tylko problem, jak głęboko wnikną do gleby, aby rzepak z tych składników skorzystał. O ile potas na lżejszych glebach przenika w glebie dość szybko, to fosfor prawie wcale. Tak więc na przyszłość zawsze lepszym terminem stosowania tych składników, szczególnie fosforu jest okres przed siewem roślin ozimych. 
Jeżeli chodzi o azot zawarty w POLIDAPIE - jest to azot w formie amonowej, która jest bezpieczną formą azotu, dlatego że:

  • pobierany jest przez rośliny powoli i nie powoduje ich rozhartowania,
  • bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, a tej wczesną wiosną nie brakuje,
  • dobrze przemieszcza się w głębsze warstwy.

Ewentualne straty azotu mogą wystąpić, gdy bezpośrednio przed uprawą rzepaku gleba była zwapnowana wysoką dawką wapna. 
Dość wczesną wiosną należy także pamiętać o zastosowaniu siarki i azotu. Ważne jest także stosowanie 3-4 razy w bardzo małych dawkach (do 100 g/ha) boru, w okresie od walki z chowaczami, poprzez walkę z chorobami, po zwalczanie słodyszka. Proszę pamiętać o zasadzie: małe dawki boru, ale często, bo jest bardzo ważny nie tylko dla rzepaku i nie przemieszcza się w roślinie.

POLIDAP jest nawozem do stosowania doglebowego, w formie stałej. Nie rozpuszcza się całkowicie w wodzie, dając mętną zawiesinę i osad, co uniemożliwia wykonanie oprysku. Tak więc POLIDAP, jak i powstające na jego bazie POLIFOSKI i POLIMAGI nie są przystosowane i przeznaczone do stosowania w formie oprysku do dokarmiania dolistnego.

zobacz więcej odpowiedzi eksperta w dziale FAQ

Zapytaj eksperta

Masz pytania dotyczące uprawy roślin? Nasz ekspert chętnie na nie odpowie.

Imię i nazwisko(*)
Wprowadź imię i nazwisko z wielkiej litery

Adres e-mail(*)
Nieprawidłowy adres e-mail

Temat wiadomości(*)
Wpisz czego dotyczy twoja wiadomość

Treść pytania(*)
Wiadomość nie może zawierać linków do stron, ani kodu html

 

Oczekiwanie na lokalizację

Wybierz na mapie jeden z regionów,

aby wyświetlić dane przedstawiciela handlowego.

Mirosław Rogowski

Mirosław Rogowski

+48 723 186 854 +48 723 186 854

napisz e-mail

Obsługiwane powiaty

Lubuskie: gorzowski Gorzów Wielkopolski krośnieński międzyrzecki nowosolski słubicki strzelecko-drezdenecki sulęciński świebodziński wschowski Zielona Góra zielonogórski żagański żarski Pomorskie: bytowski chojnicki człuchowski Gdynia kartuski kościerski lęborski pucki Słupsk słupski Sopot wejherowski Wielkopolskie: chodzieski czarnkowsko-trzcianecki grodziski kościański międzychodzki nowotomyski obornicki pilski Poznań poznański szamotulski wągrowiecki wolsztyński złotowski Zachodniopomorskie: białogardzki choszczeński drawski goleniowski gryficki gryfiński kamieński kołobrzeski Koszalin koszaliński łobeski myśliborski policki pyrzycki sławieński stargardzki Szczecin szczecinecki świdwiński Świnoujście wałecki

Paweł Grabowski

Paweł Grabowski

+48 519 501 213 +48 519 501 213

napisz e-mail

Obsługiwane powiaty

Mazowieckie: ostrołęcki Ostrołęka ostrowski Podlaskie: augustowski białostocki Białystok grajewski kolneński Łomża łomżyński moniecki sejneński sokólski suwalski Suwałki wysokomazowiecki zambrowski Pomorskie: Gdańsk gdański kwidzyński malborski nowodworski starogardzki sztumski tczewski Warmińsko-Mazurskie: bartoszycki braniewski działdowski Elbląg elbląski ełcki giżycki gołdapski iławski kętrzyński lidzbarski mrągowski nidzicki nowomiejski olecki Olsztyn olsztyński ostródzki piski szczycieński węgorzewski

Marcin Matejuk

Marcin Matejuk

+48 519 501 211 +48 519 501 211

napisz e-mail

Obsługiwane powiaty

Lubelskie: bialski Biała Podlaska lubartowski łukowski parczewski puławski radzyński włodawski Mazowieckie: białobrzeski ciechanowski garwoliński grodziski grójecki kozienicki legionowski lipski łosicki makowski miński mławski nowodworski otwocki piaseczyński płoński pruszkowski przasnyski przysuski pułtuski Radom radomski Siedlce siedlecki sokołowski szydłowiecki Warszawa warszawski zachodni węgrowski wołomiński wyszkowski zwoleński żyrardowski Podlaskie: bielski hajnowski siemiatycki

Tomasz Gajdowicz

Tomasz Gajdowicz

+48 519 501 249 +48 519 501 249

napisz e-mail

Obsługiwane powiaty

Kujawsko-Pomorskie: aleksandrowski brodnicki bydgoski Bydgoszcz chełmiński golubsko-dobrzyński Grudziądz grudziądzki inowrocławski lipnowski mogileński nakielski radziejowski rypiński sępoleński świecki Toruń toruński tucholski wąbrzeski Włocławek włocławski żniński Łódzkie: bełchatowski brzeziński kutnowski łaski łęczycki łowicki łódzki wschodni Łódź opoczyński pabianicki pajęczański piotrkowski Piotrków Trybunalski poddębicki radomszczański rawski sieradzki Skierniewice tomaszowski wieluński wieruszowski zduńskowolski zgierski Mazowieckie: gostyniński Płock płocki sierpecki sochaczewski żuromiński Wielkopolskie: gnieźnieński jarociński kaliski Kalisz kolski Konin koniński krotoszyński ostrowski ostrzeszowski pleszewski słupecki średzki śremski turecki wrzesiński

Grzegorz Kuropatnicki

Grzegorz Kuropatnicki

+48 785 780 614 +48 785 780 614

napisz e-mail

Obsługiwane powiaty

Lubelskie: biłgorajski Chełm chełmski hrubieszowski janowski krasnostawski kraśnicki lubelski Lublin łęczyński opolski rycki świdnicki tomaszowski zamojski Zamość Małopolskie: bocheński brzeski chrzanowski dąbrowski gorlicki krakowski Kraków limanowski miechowski myślenicki nowosądecki nowotarski Nowy Sącz olkuski oświęcimski proszowicki suski tarnowski Tarnów tatrzański wadowicki wielicki Podkarpackie: bieszczadzki brzozowski dębicki jarosławski jasielski kolbuszowski Krosno krośnieński leski leżajski lubaczowski łańcucki mielecki niżański przemyski Przemyśl przeworski ropczycko-sędziszowski rzeszowski Rzeszów sanocki stalowowolski strzyżowski Tarnobrzeg tarnobrzeski Świętokrzyskie: buski jędrzejowski kazimierski Kielce kielecki konecki opatowski ostrowiecki pińczowski sandomierski skarżyski starachowicki staszowski włoszczowski

Aldona Płaczek

Aldona Płaczek

+48 723 186 914 +48 723 186 914

napisz e-mail

Obsługiwane powiaty

Dolnośląskie: bolesławiecki dzierżoniowski głogowski górowski jaworski Jelenia Góra jeleniogórski kamiennogórski kłodzki Legnica legnicki lubański lubiński lwówecki milicki oleśnicki oławski polkowicki strzeliński średzki świdnicki trzebnicki Wałbrzych wałbrzyski wołowski Wrocław wrocławski ząbkowicki zgorzelecki złotoryjski Opolskie: brzeski głubczycki kędzierzyńsko-kozielski kluczborski krapkowicki namysłowski nyski oleski Opole opolski prudnicki strzelecki Śląskie: będziński bielski Bielsko-Biała bieruńsko-lędziński Bytom Chorzów cieszyński Częstochowa częstochowski Dąbrowa Górnicza Gliwice gliwicki Jastrzębie-Zdrój Jaworzno Katowice kłobucki lubliniecki mikołowski Mysłowice myszkowski Piekary Śląskie pszczyński raciborski Ruda Śląska rybnicki Rybnik Siemianowice Śląskie Sosnowiec Świętochłowice tarnogórski Tychy wodzisławski Zabrze zawierciański Żory żywiecki Wielkopolskie: gostyński kępiński leszczyński Leszno rawicki

Kontakt z nami

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A.

W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy, albo bezpośrednio z osobami odpowiedzialnymi za dane obszary w dziale.

pokaż na mapie

NIP: 851-02-05-573
Regon 810822270
KRS 00000 15501, Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie
XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Kapitał zakładowy i wpłacony 750 000 000 zł.

Copyright Grupa Azoty Police 2014 | Created by Empressia
polifoska.pl