Czas na siew buraka cukrowego cz. 1
Wiosna to okres, kiedy w wielu miejscach brakuje wody w glebie, a w tym roku problem suszy jest szczególnie odczuwalny. Na szczęście, dzięki występującym w ostatnim czasie opadom deszczu sytuacja na polach nieco się poprawiła. Daje to szansę na przygotowanie pól do siewu buraków cukrowych, lecz nadal ważne jest, by podczas prac uprawy przedsiewnej nie dopuścić do przesuszenia gleby. Więcej na polifoska.pl. Siew w dobrze ogrzaną glebę W wielu rejonach udało się już wysiać nawozy i przygotować […]
MULTI S – nawożenie zbóż ozimych II dawką azotu z dodatkiem siarki
Prawidłowe zaopatrzenie zbóż ozimych w azot w drugiej dawce nawozu ma kluczowe znaczenie dla stabilizacji liczby źdźbeł kłosonośnych oraz wspomaga rozwój biomasy, która zapewnia odpowiednią powierzchnię do asymilacji. W efekcie, zboża powinny wykształcić odpowiednią liczbę ziaren w kłosie, co wpłynie na ich plonowanie. Z kolei siarka jest kluczowym składnikiem odżywczym, który wspomaga efektywne wykorzystanie azotu w roślinach, poprawiając ich zdrowie oraz jakość plonów. Dlatego warto zwrócić uwagę na nawóz Multi […]
Szkodniki łodygowe atakują rzepak
Wysokie temperatury, które wystąpiły w pierwszej dekadzie marca, sięgające nawet ponad 20°C, znacząco podniosły poziom aktywności szkodników, które dzięki takim warunkom atmosferycznym rozpoczęły intensywniejsze poszukiwania pokarmu i migrację na plantacje rzepaku. Więcej na polifoska.pl. Choć zdarzały się chłodne noce z przymrozkami, ciepłe dni z temperaturami powietrza powyżej 10‑12°C oraz temperatura gleby wynosząca 5‑7°C stanowiły sygnał dla chrząszczy chowaczy, by opuściły miejsca zimowania. Dodatkowo, intensywne […]
POLIFOSKA® Multi S efektywne nawożenie dostosowane do potrzeb roślin na gleby bogate w fosfor
Grupa Azoty POLICE wprowadza do swojej oferty nowy nawóz wieloskładnikowy POLIFOSKA® Multi S. Nowy nawóz to odpowiedź na potrzeby współczesnego rolnictwa wymagającego precyzyjnych rozwiązań, które nie tylko zwiększają plony, ale także minimalizują straty składników odżywczych i dbają o środowisko. Produkt opracowany specjalnie z myślą o glebach, które są zasobne w fosfor, oferując jednocześnie zbilansowany skład dostosowany do rzeczywistych potrzeb roślin.
POLIFOSKA® MULTI S – nowość na rynku nawozów wieloskładnikowych
POLIFOSKA® M Więcej na polifoska.pl.ulti S to nowoczesny nawóz wieloskładnikowy, który zapewnia roślinom niezbędne składniki pokarmowe do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dzięki dobrze dobranemu składowi, pomaga uzyskać zdrowe i silne rośliny, co przekłada się na wyższe plony.
Nawożenie – ważny krok w regeneracji roślin rzepaku po zimie
Po przeprowadzeniu oceny przezimowania ostateczną decyzję o przyszłości plantacji rzepaku podejmujemy dopiero po całkowitym stopnieniu śniegu i wznowieniu wegetacji. Ważne jest, by po kilku dniach powtórzyć ocenę, ponieważ początkowo zdrowe rośliny mogą z czasem zacząć obumierać.
Azot na start – podać wcześniej czy czekać?
Na terenie całego kraju w ostatniej dekadzie stycznia wystąpiło znaczne ocieplenie. Wysokie, jak na tę porę roku temperatury powietrza występujące w ciągu dnia wskazują raczej na to, że mamy do czynienia bardziej z przedwiośniem, aniżeli drugą częścią zimy. W takich warunkach oziminy nie tylko wznowią wegetację, lecz będą potrzebowały odżywienia azotem, gdyż brak tego pierwiastka na starcie będzie rzutował na całą wiosenną agrotechnikę i poziom plonowania.
Sprawdzenie przezimowania rzepaku ozimego – kolejne metody i ostateczna decyzja
Po wykonaniu monolitowej oceny przezimowania rzepaku, warto przeprowadzić dodatkowe testy, które pomogą dokładniej ocenić stan roślin na polu. Istnieje kilka innych sposobów, które pozwalają na dokładniejszą ocenę stanu przezimowania.
Odmiany zbóż jarych polecane do siewu
Przed nami wiosenne siewy zbóż jarych oraz trudny wybór i kupno odmiany do siewu. Przy tak dużym wyborze odmian dostępnych na rynku nasiennym ciężko jest wybrać do siewu tę najwyżej plonującą, która będzie spełnić nasze oczekiwania.
Ocena stanu przezimowania rzepaku ozimego – pierwsze kroki
Luty to dobry czas na ocenę stanu przezimowania rzepaku ozimego. Śnieg powoli ustępuje, umożliwiając rolnikom przeprowadzenie wstępnych oględzin pól. W bieżącym sezonie rzepak był wielokrotnie atakowany ze strony szkodników, właściwie od samego początku wegetacji, które znacznie uszkodziły rośliny. Takie rośliny mogą mieć mniejsze szanse na przezimowanie, a decyzja o ich przyszłości będzie wymagała dokładnej analizy.