Na liściach młodych roślin rzepaku ozimego można już zaobserwować pierwsze objawy występowania suchej zgnilizny kapustnych (Phoma lingam). Presja choroby nie jest jeszcze silna, ale powinniśmy zacząć kontrolować plantacje pod kątem występowania tej groźnej dla rzepaku choroby grzybowej.
Phoma łatwa do rozpoznania
Phoma jako jedna z najgroźniejszych chorób rzepaku może powodować straty plonu przekraczające nawet 50%. Niezwalczona w okresie jesiennym przyczynia się do obniżenia mrozoodporności roślin.
Aby rozpoznać objawy chorobowe spowodowane przez suchą zgniliznę kapustnych przed wszystkim musimy zwrócić uwagę na liście rzepaku. Początki infekcji objawiają się w postaci małych żółtych plamek, które z czasem powiększają się, a ich środek przekształca się w jasną, słomkowo-beżową suchą nekrozę. Na nekrozie widnieją bardzo charakterystyczne czarne punkciki, tzw. piknidia, które zawierają zarodniki konidialne. Plamki są dość charakterystyczne i prawie zawsze na ich obrzeżach można zauważyć chlorotyczna otoczkę. W momencie dalszego rozowoju choroby plamki mogą się powiększać i łączyć ze sobą obejmując nawet całą blaszkę liściową.
Fungicydem w grzyba!
Stwierdzenie objawów chorobowych w okresie jesiennym na 1020% roślin jest sygnałem do przeprowadzenia zabiegu ochronnego. W ochronie fungicydowej przed suchą zgnilizną kapustnych wykorzystuje się przede wszystkim preparaty triazolowe, które z jednej strony chronią przed chorobami, z drugiej regulują pokrój rzepaku. Najczęściej są to preparaty zawierające tebukonazol, metkonazol, difenokonazol, paklobutrazol.Triazole solo są w pełni skuteczne, gdy temperatura jest wyższa niż 10‑12 st. C.