Ciepła pogoda występująca w ostatnich dniach spowodowała aktywność szkodników na plantacjach zbóż, m.in. zaobserwowano naloty skrzypionki zbożowej.
Pierwsze naloty skrzypionki
Początek maja to okres kiedy zazwyczaj na plantacjach zbóż można zaobserwować naloty szkodników na plantację. W tym okresie w uprawach zbóż może pojawić się m.in. ploniarka zbożówka, skrzypionka zbożowa, mszyca czy pryszczarek zbożowy, a także miniarki. W tym roku pojaw szkodników odnotowano nieco później ze względu na opóźnioną wegetację spowodowaną niskimi temperaturami powietrza. Obecnie konieczna jest obserwacja łanu pod kątem występowania chrząszczy skrzypionki, gdyż szkodnik ten rozpoczął już pierwsze naloty. O ile chrząszcze skrzypionki nie powodują większych szkód w roślinach zbóż, ponieważ uzupełniają one żer, o tyle na larwy musimy już uważać, gdyż to właśnie one są bardzo żarłoczne i w szybkim tempie potrafią pozbawić liście miękiszu.
Łatwo rozpoznać żerowanie larw skrzypionki
Obecność larw skrzypionki na plantacjach zbóż można bardzo łatwo rozpoznać, gdyż żerują one na liściach wyjadając tkankę miękiszową pomiędzy nerwami aż do dolnej skórki liścia, tworząc charakterystyczne, wydłużone okienka. Początkowo żerują na dolnych liściach, a z czasem wędrują na te wyższe. Każda larwa potrafi zniszczyć do 3,5 cm2 powierzchni liścia (10 proc. liścia flagowego), przez co znacznie zostaje obniżona zdolność fotosyntezy.W celu skutecznego zwalczania szkodnika możemy zastosować insektycydy z grupy pyretroidów, najefektywniej działających w temperaturach poniżej 20℃
Próg szkodliwości wynosi: w zbożach ozimych w fazie liścia flagowego 1‑1,5 larwy na źdźble, w zbożach jarych wynosi 0,5‑1 larwy na źdźbło.