Do składników pokarmowych, decydujących o wielkości i jakości plonu nasion rzepaku, zaliczają się: azot, fosfor, potas, wapń, magnez oraz bor, mangan, cynk, molibden i miedź. Azot jest pierwiastkiem w największym stopniu decydującym o wielkości plonu rzepaku, ale czy konieczne jest nawożeniem tym pierwiastkiem już jesienią?
Nawożenie przedsiewne już za nami
Jak wiadomo, rośliny dobrze zaopatrzone w fosfor i potas tworzą jesienią silne rozety liściowe, dobrze się ukorzeniają, co gwarantuje lepsze przezimowanie.
Nawozy fosforowe i potasowe powinno się stosować przed siewem rzepaku, najlepiej na ściernisko, tak aby podczas uprawy pożniwnej zostały dokładnie wymieszane z glebą. Do jesiennego nawożenia dobrze jest wybierać nawozy wieloskładnikowe, które w swoim składzie obok fosforu i potasu zawierają także magnez, siarkę, bor i sód tj. POLIDAP®, POLIDAP® LIGHT, POLIFOSKA® 4, POLIFOSKA® 5, POLIFOSKA® 6, POLIFOSKA® 8, POLIFOSKA® M, POLIFOSKA® PETROPLON.
Jesienna dawka azotu nie powinna być przekraczana
Zapotrzebowanie rzepaku na azot jesienią jest stosunkowo niewielkie i wynosi około 20‑30 N kg/ha (po kłosowych 30‑40 N kg/ha, a po przedplonach bobowatych (motylkowatych) i jarych mieszanek zbóż z bobowatymi jest całkowicie zbędne.
Należy pamiętać, że zbyt duże jesienne nawożenie azotem może spowodować „wybujanie” i spóźnione hartowanie roślin, co zwiększa ryzyko ich złego przezimowania. Zanim podejmiemy decyzję o dodatkowym nawożeniu azotem rzepaku, musimy wziąć pod uwagę jego zawartość w nawozach wieloskładnikowych, które wysialiśmy przedsiewnie.
Odpowiedni dobór nawozu
Jesienią nie można stosować saletrzanej formy azotu, ponieważ może spowodować nadmierny wzrost roślin,a tym samym rozhartowanie ich przed zimą. Nawożenie pogłówne azotem należy przeprowadzić nie później niż w fazie 4 - 5 liści rzepaku. Możemy wówczas zastosować mocznik.pl zarówno doglebowo jak i dolistnie stosując 10% roztwór, czyli rozpuszczając 10 kg mocznika w 100 litrach wody. Dodatkowo do roztworu możemy dodać siarczan magnezu, mangan i bor.