Zależność optymalnego terminu siewu rzepaku od regionu kraju wynika z długości okresu wegetacji oraz poziomu średnich temperatur, czyli dwóch kluczowych czynników, które w naturalny sposób decydują o jesiennym rozwoju roślin.
Aby rzepak przed zimą dostatecznie wyrósł i rozwinął odpowiednią rozetę liściową, musi być wysiany w optymalnym terminie. Termin ten dla każdego rejonu kraju jest inny, dlatego warto przygotować się do tego jak najlepiej i gdy wystąpią korzystne warunki, nie zwlekać tylko siać.
Optymalny termin siewu
Optymalny termin siewu powinien przypadać na około 1012 tygodni przed zahamowaniem jesiennej wegetacji. W poszczególnych województwach wygląda to następująco:
- woj. podlaskie, warmińsko-mazurskie (cz. wschodnia): 1020 sierpnia
- woj. warmińsko-mazurskie (cz. zachodnia i środkowa), mazowieckie, lubelskie: 1025 sierpnia,
- woj. kujawsko-pomorskie, łódzkie, świętokrzyskie, podkarpackie: 1525 sierpnia,
- woj. zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie: 2030 sierpnia.
Nie za wcześnie i nie zbyt późno
Należy mieć na uwadze, że konsekwencją zbyt wczesnego siewu nasion są nadmiernie rozrośnięte jesienią rośliny o wybujałym pokroju, co znacznie wpływa na niekorzystne przezimowanie. Często na wcześniej założonych plantacjach obserwuje się także zwiększone nasilenie chorób grzybowych oraz występowania szkodników. Również opóźnienie terminu siewu działa na niekorzyść dla rozwoju odpowiedniego pokroju rzepaku przed zimą i może spowodować przemarznięcia roślin, opóźnione kwitnienie, pogorszenie zaolejenia surowca, zmniejszenie plonu nasion i tłuszczu z hektara.
Dobry start roślin to podstawa
Rzepak ozimy jest rośliną o dużych potrzebach pokarmowych, dlatego przed siewem musimy zabezpieczyć rośliny w niezbędne składniki pokarmowe. W tym celu powinniśmy wprowadzić do gleby nawozy wieloskładnikowe zawierające w swoim składzie fosfor i potas, a także o azot, magnez i siarkę, tj. POLIFOSKA KRZEM, POLIFOSKA TYTAN, POLIFOSKA 6, POLIFOSKA 8, POLIFOSKA PLUS.